Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Zápis BOE 5.února, MPC hlasoval 8 ku 1 pro snížení o 0,50pct

18.02.2009 | 14:35 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady MPC Bank of England 5.února odhalil poměr hlasování 8 ku 1 pro snížení úrokové sazby o 50 bázických bodů na rekordní minimum 1,00% a diskusi že hlubší snížení by znamenalo brzdu pro ekonomiku. Pro pokles o 100 bázických bodů hlasoval opět David Blanchflower.

Guvernéři nakonec odmítli jednat o výrazném snížení měnové politiky což by dále zpomalovalo hospodářství a oslabovalo banky. Panovala velká porce nejistoty zda by banky v tak nízkých hladinách úrokových sazeb byly vůbec ochotné půjčovat.

Minuty také odkryly diskuse o kvantitativním uklidňování MPC souhlasila že jsou potřeba i další opatření pokud redukce úrokových sazeb bank nepřinesou efekt. Proto výbor jednomyslně souhlasil aby guvernér napsal dopis ministru financí a získal pravomoce pro využití zdrojů z APF.

Současná zápůjční sazba je v britském království nejnižší od jejího založení v roce 1694. V prohlášení bankovní rady před dvěma týdny zaznělo že je globální ekonomika ve vážném a synchronizovaném poklesu. Výkonnost rozvinutých ekonomik v posledním čtvrtletí ostře klesala, růst rozvojových ekonomik výrazně zpomalil.

Druhá největší evropská ekonomika ve 4Q 2008 nečekaně ostře zpomalila.kvůli útlumu průmyslu a služeb. HDP klesl o 1,5% po -0,6% ve 3Q, stagnaci ve 2Q a růstu o 0,4% v 1Q08. Čtvrtletní pokles byl nejhorší od 2Q 1980.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.