Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Západní těžařské společnosti se po 36 letech vrátí do Iráku

20.06.2008 | 16:28 0 Komentářů

Čtyři západní ropné společnosti dokončují jednání o návratu do Iráku kam ztratily přístup před 36 lety po znárodnění ropného průmyslu Saddama Husseina. Původní partneři Iraq Petroleum Company – Exxon Mobil, Shell, Total a BP společně s Chevron a dalšími menšími těžaři jednají s iráckým ministerstvem ropného průmyslu o zdrojových kontraktech do ropné infrastruktury. Výsledek jednání jenž bude zveřejněn 30.června by mohl otevřít zemi bohatou na ropu a položit základy pro první komerční zahraniční spolupráci od americké invaze do Iráku.

Dvouleté zdrojové kontakty jsou pro sice ropný průmyls neobvyklé, nicméně vyhrály v konkurenci více jak 40 společností včetně Ruska, Číny a Indie a dávají určitou výhodu do budoucna v zemi která potřebuje zdroje z produkce ropy. Irácká vláda chce přitáhnout klíčové společnosti, moderní technologie a zvýšit produkci ropy o půl milionů barelů denně. Největší ropné pole v provincii Basra má značný potenciál rychle obnovit produkci.

Zakládající člen OPEC a šestý největší producent kartelu v současnosti produkuje okolo 2,5 mil b/d, v roce 2000 před invazí maximálně 2,8 mil b/d. Bagdád před rokem znovu zopakoval že bude usilovat během následujících pěti let o zvýšení produkčních kvót na 4,0

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.