Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Zaostřeno na FX

07.06.2010 | 09:51 0 Komentářů

Páteční obchodování na finanční trhy přiválo opět značnou nervozitu. Přispěly k ní zprávy z Maďarska, kde tamní vláda začala testovat, co finanční trhy vydrží. Zprávy o tom, že předchozí vláda lhala o stavu veřejných financí a že by maďarský deficit mohl dosáhnout až 7,5 % HDP, se mezi obchodníky nesetkaly s pochopením. Negativní sentiment na trzích navíc podtrhly i spekulace, že by se do problémů se svými derivátovými pozicemi mohla dostat francouzská Société Générale a do třetice k výprodejům akcií pomohly také slabé výsledky z amerického trhu práce, kde rostl počet nově vzniklých míst v soukromém sektoru výrazně méně, než s čím počítal většinový konsenzus na trhu.

Výsledkem záplavy negativních zpráv byl prudký výprodej rizikovějších aktiv a návrat k bezpečným přístavům. Zatímco tak americký akciový index S&P500 ztratil 3,44 %, výnos z desetiletých amerických státních dluhopisů klesnul až na 3,20 % a je nadosah úrovně, které dosahoval v květnu 2009.

Na devizovém trhu se růst averze k riziku projevil tradičně, a to zpevněním amerického dolaru a japonského jenu na všech ostatních měnových párech. Dolar proto v pátek prolomil support 1,2145 EUR/USD a zpevnil až pod hranici 1,22 EUR/USD, kde se drží také v průběhu dnešního rána. To se zatím nese ve značně nervózním duchu, když evropské burzy dohánějí páteční výprodej v USA a již od svého otevření ztrácí shodně téměř půl druhého procenta.

Dnešní seance se zřejmě ponese v duchu uklidňování trhů, o které se již během víkendu pokoušeli jak maďarští politici, tak představitelé zemí G20, kteří se na víkendovém summitu shodli nad nutností úsporných opatření. Z ekonomických dat se dočkáme pouze výsledků německých továrních objednávek a amerických spotřebitelských úvěrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.