Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

Zámořským akciím vévodily v loňském roce finanční společnosti

09.01.2013 | 17:57 0 Komentářů

Komu se nejvíce dařilo v jednotlivých subsektorech a kdo zamotal hlavu i ratingovým agenturám?

V prosinci jsme Vám nabídli souhrn prozatímního vývoje v USA s důrazem na dílčí sektory (viz zde). Nyní se k tématu vracíme, abychom se podrobněji zaměřili na finanční sektor. Právě ten se totiž v posledních dnech loňského roku nejvíce zasloužil o růst indexu S&P 500 a v celoročním srovnání se dostal před dříve vedoucí sektor spotřebitelských služeb. Od začátku roku posílil finanční sektor (podle členění ICB) o úctyhodných 31 %.

Finanční sektor zahrnuje 6 subsektorů: banky, finanční služby, neživotní pojištění, realitní investiční fondy, investice a služby spojené s nemovitostmi a životní pojištění. Nejlépe si za poslední rok vedly finanční služby, neživotní pojištění a banky.

Z dvaceti bank v indexu S&P 500 si se značným náskokem vedla nejlépe Bank of America (BAC), která posílila o těžko uvěřitelných 109 %! Bank of America s tržní kapitalizací blížící se ke 130 mld. USD zamotala hlavu kdekomu. Připomeňme, že v prosinci 2011 přišla se snížením ratingu nejen pro Bank of America agentura Fitch. Na začátku roku 2012 přispěchala se sníženým doporučením Goldman Sachs i třeba Citigroup. Moody’s si nechala downgrade pro velké banky až na červen 2012. Naopak je nutné vyzdvihnout obdivuhodný odhad Warrena Buffetta, který do banky v srpnu 2011 investoval 5 mld. USD prostřednictvím nákupu prioritních akcií a 10letých warrantů.
Bank of America překvapila v březnu, kdy se jí úspěšně podařilo projít stress testy amerického FEDu. Za zmínku stojí i „čistka", během které se Bank of America v rámci projektu „Nová Bank of America" rozhodla propustit až 30 tisíc zaměstnanců (téměř 10 % celkového stavu).

Na druhém místě se mezi bankami umístila „menší" Regions Financial Corporation (RF) s tržní kapitalizací okolo 10,5 mld. USD, jejíž akcie posílily o 66 %. Z větších bank potěšila investory také Citigroup (C) s růstem o 50 %. Jedinou bankou, která zisky v loňském roce nepřinesla se stala People’s United Financial (PBCT; -6 %).
Výsledkovou sezónu v bankovním sektoru zahájí v pátek Wells Fargo (WFC). V příštím týdnu se můžeme těšit na JPMorgan, Goldmas Sachs, ale dozvíme se, jak v loňském roce hospodařila Bank of America i Citigroup.

V subsektoru finančních služeb zvládla loňský rok nejlépe společnost Discover Financial Services (DFS), jež si připsala přes 60 %. Velmi dobře si vedl i její známější konkurent Visa (V; +49 %). Ta dokázala těžit z přesunu zákazníků od hotovosti k elektronickým platbám. Nevyplatila se pouze investice do akcií Western Union (WU; -25 %). Akcie se razantně propadly po výsledcích za třetí kvartál, kdy společnost snížila celoroční výhled.

Ze subsektoru neživotního pojištění je třeba vyzdvihnout American International Group (AIG), která si v loňském roce připsala 52 % a ke konci roku se po záchraně vládou dostala zpět do soukromých rukou.

Rudolf Plachý, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.