Neděle 28. listopadu. Svátek má René.

Zámořské indexy zpevňují a blíží se opět maximům

19.10.2021 | 20:37 0 Komentářů

Americké akciové indexy se v úterní seanci drží v kladném teritoriu a postupně se tak vrací k historickým maximům na pozadí pokračujícího růstu, který započal v úvodu října.

K růstu dnes přispívají úvodní kvartální výsledky předních firem na Wall Street z tradičních sektorů – po solidním reportu 2% růst zaznamenávají akcie farmaceutické a zdravotnické spol. Johnson & Johnson (JNJ), podobně si po výsledcích stojí i akcie poskytovatele finančních služeb State Street (STT +2%). Akcie výrobce drogistického zboží Procter & Gamble (PG) ale po čtvrtletní zprávě klesají o 1,6%, když rostoucí komoditní a přepravní náklady zabránily firmě vylepšit celoroční výhled. Tyto důvody pravděpodobně budou hrát prim i u výsledků dalších výrobních společností.

Po skončení obchodování bude upřena pozornost do technologického světa, konkrétně na Netflix (NFLX), který bude reportovat svá kvartální čísla na pozadí aktuálního seriálového fenoménu Squid Game. Akcie Netflixu se nyní nachází na rekordních úrovních, výsledkový report bude o to zajímavější.

V rámci dnešních sektorových pohybů se daří utilitám a zdravotnictví se ziskem 1,3%, solidně posilují též informační technologie (+0,7%).

Zajímavý vývoj probíhá u dluhopisů, které zaznamenávají rozevření výnosových nůžek – nejkratší splatnosti posilují (a tedy výnosy klesají), delší splatnosti výrazněji oslabují s posunem výnosů vzhůru. Výnos referenčního 10letého bondu se tak dnes posunuje na 1,635% ze včerejších 1,58% na 5měsíční maxima.

Kladnou bilanci dnes vykazují drahé kovy – zlato posiluje o 0,3% na 1770 USD/oz, stříbro zpevňuje o 2,1% na 23,65 USD/oz. Mírný růst drží také energie – ropa se obchoduje silnější o 0,6% (82,9 USD/barel), zemní plyn zpevňuje o 1,7% na 5,07 USD/mmbtu.

Zajímavá podívaná probíhá také u kryptoměn, kdy krypto etalon Bitcoin právě atakuje historická maxima na pozadí spuštění prvního ETF pod tickerem BITO, trackující Bitcoin futures. První obchodní den vykazuje objem přes 21 mil. ks a pravděpodobně v dolarovém vyjádření přesáhne 1 mld. USD!

Na korporátní úrovni v rámci S&P500 se nejvíce daří energetické spol. Dominion Energy (D +4,7%) po návrhu urovnání sporu s regulátory, přinášející mj. jednorázové refundace spotřebitelům. V čele poražených se drží maloobchodní řetězec s kosmetikou Ulta Beauty (ULTA -9%) po setkání s analytiky a vytyčení nových dlouhodobých finančních cílů. Současně ale trh anticipoval možné zvýšení výhledu pro letošní rok, stejně tak otazníky vyvolávají slova finančního ředitele ve vztahu k vývoji růstu zisku na akcii v r. 2022.

Index S&P 500 +0,56 % na 4511,54 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +1,3 % Zbytná spotřeba -0,3 %
Zdravotní péče +1,3 % Nezbytná spotřeba -0,2 %
Informační technologie +0,7 % Základní materiály +0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Dominion Energy (D) +4,7 % Ulta Beauty (ULTA) -9,0 %
Penn National Gaming (PENN) +4,6 % Western Union (WU) -5,4 %
Edwards Lifesciences Corp (EW) +3,8 % Carnival Corp (CCL) -3,5 %
Enphase Energy (ENPH) +3,6 % Marriott International (MAR) -2,2 %
Stryker Corp (SYK) +3,3 % United Airlines Holdings (UAL) -2,2 %

Lamač David, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.