Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Zámořské indexy v červeném, Nasdaq pod tlakem biotechnologií

20.10.2015 | 19:45 0 Komentářů

Americké trhy se po krátkém výletu do kladných hodnot posunuly do klesajícího teritoria na pozadí spíše smíšených kvartálních čísel reportujících společností. Současně na trzích je patrná ochota inkasovat krátkodobé zisky poté, co se trhy ocitly na 2měsíčních maximech. Širší index S&P500 oslabuje o 0,3%, technologický Nasdaq ztrácí ale 0,7% tažený dolů biotechnologickým sektorem odepisující v souhrnu přes 3%.

Probíhající výsledková sezona (v rámci indexu S&P500 doposud reportovalo 16% společností) poskytuje prozatím smíšený pohled – zatímco ziskem na akcii (EPS) doposud překonalo konsenzus 75% společností, na úrovni tržeb převažuje zklamání, když 55% společností zaostalo za tržním odhadem. Současně kvůli prudkému propadu cen komodit došlo k meziročnímu poklesu obou veličin (EPS -7,8% , tržby -3,6% y-y).

Vedle kvartálních čísel investoři též vyhodnocují vyhlídky zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu v tomto roce. Pravděpodobnost zůstává nakloněna setrvání sazeb na nezměněné úrovni do konce roku, když říjnový růst (oznámení 28.10.) je predikován pouze se 6% pravděpodobností, posun sazeb v prosinci je pak očekáván s 32% pravděpodobností. Dnes zveřejněná data z nemovitostního trhu nicméně příjemně překvapily (více viz zde), developeři v rámci S&P500 v souhrnu zpevňují přes 2%.

V rámci indexu S&P500 se nejvíce daří telekomunikačnímu sektoru (souhrnně +0,8%) po slušných číslech giganta Verizon (VZ +1,5%). Přibližně 0,5% zisk si připisuje i finanční segment a sektor průmyslových podniků. Naopak propad registruje sektor zdravotních služeb (-1,8%) v čele s biotechnologiemi, oslabující přes 3%. V poli poražených se drží i informační technologie (-0,6%) po dalším výsledkovém zklamání giganta IBM (-5,5%) – více zde.

U společností zmiňme 7% růst výrobce průmyslové techniky Dover (DOV) v návaznosti na příznivé výsledky. Jim zdárně sekunduje známý výrobce pamětí a paměťových karet SanDisk (SNDK +5%) poté, co společnost potvrdila pokročilá jednání o převzetí ze strany předního výrobce pevných disků Western Digital (WDC). Ten se díky akvizičním snahám naopak ocitl na chvostu dnešního vývoje se ztrátou přes 8%. Nejhorší výsledek si ale připisuje známý producent motocyklů Harley-Davidson (HOG) – po výsledkovém zklamání na úrovni tržeb i zisků (více zde) se titul propadá o silných 14%.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.