Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Zámořské indexy ustupují z denních maxim

01.07.2019 | 20:11 0 Komentářů

Americké akciové indexy po silném otevření, kdy širší index S&P500 po delším čase „orazítkoval“ nové historické maximum (2977,93 bodu), postupně umazávají tučné zisky, když krátkodobí investoři uzavírají své dlouhé pozice na základě předchozího očekávání pozitivního rozuzlení schůzky prezidentů D.Trumpa s čínským protějškem ve věci obchodních vztahů s návratem zpět k jednacímu stolu ohledně dosažení obchodní dohody.

To se také stalo – prozatímní oddálení implementace cel na dodatečné produkty a navýšení celních sazeb zvýšilo pravděpodobnost, že nakonec bude obchodní dohody dosaženo. Současně D. Trump umožnil čínské technologické spol. Huawei opět nakupovat zařízení od amerických společností (které nejsou spojeny s žádným větším problémem ohledně národní bezpečnosti). Naplnění krátkodobého růstového katalyzátoru a návrat k předchozím maximům, ale logicky vyprovokoval k uzamykání rychlých zisků. Navíc zveřejňovaná makrodata napříč kontinenty spíše vzbuzují otazníky. Zatímco indexy v úvodu silně zpevňovaly, nyní užší index Dow Jones posiluje již jen o mírných 0,1%. Relativně solidní zisky nadále udržují technologie, když referenční Nasdaq sílí o 0,8%.

S ohledem na růst technologií se v čele S&P500 drží sektor IT se ziskem vyšším než 1%. Na pozadí růstu tržních sazeb napříč splatnostmi cca o 4 p.b. se daří též bankám (v souhrnu +0,7%). Naopak na chvostu setrvávají segmenty citlivé na pohyb výnosů vzhůru – utility (-0,8%) a realitní sektor (-0,5%).

Zajímavá podívaná je dnes k vidění na měnových párech – americká měna v kontextu rozšiřování spreadu výnosů amerických a německých dluhopisů prudce posiluje vůči euru (aktuálně -0,7% na 1,1285 EUR/USD). V návaznosti na to a na pozadí růstu akciových trhů prudce korigují drahé kovy v čele se zlatem, ztrácející 1,7% na 1385 USD/oz a od svého maxima 25.6. již odepsalo téměř 4%. Nedaří se ani stříbru, které oslabuje 1,2% a posouvá se na 15,13 USD/oz.

V ziskovém teritoriu se drží i ropa (+0,4%), kterou podporuje zpráva o prodloužení  dohody zemí OPEC o snížení těžby o 9 měsíců. Zemní plyn se ale vrátil k poklesům – dnes oslabuje bezmála o 2% na 2,264 USD/mmbtu.

Z individuálních S&P500 pohybů zmiňme téměř 7% růst provozovatele hotelů a kasín Wynn Resorts (WYNN) po oznámení o výrazném meziročním růstu tržeb kasin během června v Macau. Určitě ale titulu pomohl i příznivý vývoj v jednání mezi Čínou a USA. Ten dnes pomáhá především sektoru polovodičových producentů, citlivý na zprávy v mezinárodním obchodě, jehož konstituenti se drží na čele růstů. V suterénu se naopak nachází akcie výrobce kosmetiky Coty (COTY -15%)  po oznámení velkého restrukturalizačního plánu spolu s 3 mld. USD odpisem aktiv. Současně společnost předpokládá „mírný“ pokles tržeb pro fiskální rok 2020.

Index S&P 500 +0,5 % na 2956,59 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +1,2 % Utility -0,8 %
Finanční sektor +0,7 % Reality -0,5 %
Zbytná spotřeba +0,6 % Průmysl -0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Wynn Resorts (WYNN) +6,8 % Coty (COTY) -15 %
Qorvo (QRVO) +5,5 % Macerich (MAC) -3,9 %
Skyworks Solutions (SWKS) +5,5 % L3Harris Technologies (LHX) -3,7 %
Best Buy (BBY) +4,3 % Kimco Realty Corp (KIM) -3,5 %
Microchip Technology (MCHP) +4,1 % Centene Corp (CNC) -2,9 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.