Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Zámořské indexy umazávají včerejší ztráty, Nasdaq +1%

18.09.2018 | 19:55 0 Komentářů

Americké akciové indexy se posouvají výše a eliminují tak včerejší ztráty v čele s technologickým Nasdaqem, který zpevňuje o 1% a opět se přibližuje metě 8000 bodů při růstu většiny hlavních titulů. Širší index S&P500 pak přidává 0,65%, podobně si stojí i tradiční index Dow Jones.

Vývoj trhu odráží včerejší noční oficiální oznámení o uvalení dalšího kola 10% cel ze strany USA na čínské importy v objemu 200 mld. USD, tedy v souladu s předchozími spekulacemi. Tato sazba by mohla být od nového roku zvýšena až na 25%, pokud tyto mocnosti do té doby neuzavřou obchodní dohodu přijatelnou pro obě strany. Navzdory dřívějšímu konání než dalšímu vyjednávání Trumpovy administrativy zůstávají investoři v této věci optimističtí, když oznámená „nižší“ sazba po přechodné období dává prostor pro nalezení kompromisního řešení.

Na pozadí pokračujících solidních amerických makrodat i implementovaných cel s dopadem na koncové ceny dovážených produktů pokračuje vzestup tržních výnosů, když referenční 10letý vládní bond vykazuje posun výnosu na 3,04% (vs. 2,8% v srpnu) a rychle se přibližuje 7letému maximu z května tohoto roku (3,126%) aneb inflační tlaky nadále zůstávají silné.

V rámci S&P500 si dnes nejlépe stojí producenti statků dlouhodobé spotřeby (+1,2%), solidně si ale vedou i informační technologie a energie (shodně +0,9%). Cena ropy zpevňuje o 1% na 69,6 USD/b, zemní plyn přidává dokonce 3,4% s posunem na 2,91 USD/mmbtu. Nedaří se naopak odvětvím citlivé na růstový pohyb sazeb – realitní sektor ztrácí 0,6%, utility pak oslabují o 0,4%.

Největší korporátní pohyb vzhůru z daného indexu zaznamenává pojišťovna Unum Group (UNM +5,8%) po dokončení revize dlouhodobých rezerv. Současně společnost oznámila záměr opětovného zahájení zpětného odkupu akcií po zveřejnění kvartálních výsledků 24.10. V popředí se drží i železniční spol. Union Pacific (UNP +4,7%) po zvýšeném cíli od Loop Capital na 188 USD. Upgrade od Bank of America po předchozím oznámení o ukončení značky Henri Bendel posunuje výš i prodejce spodního prádla L Brands (LB +4,4%). K růstu se vrátily též akcie producenta pamětí Micron Technology (MU +4,3%) po pozitivním náhledu od RBC Capital s potvrzením cíle 70 USD při očekávání, že společnost při čtvrtletním reportu oznámí program zpětného odkupu akcií.

Na chvostu se dnes drží společnosti reportující kvartální výsledky. Nedaří se především potravinářské firmě General Mills (GIS -7,7%), když investoři citlivě reagovali na vyšší pokles hrubé marže. Směrem dolů zamířila i logistická firma FedEx (FDX -4,5%) po reportovaném nižším než očekávaném zisku

Index S&P 500 +0,65 % na 2907,48 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Zbytná spotřeba +1,2 % Reality -0,6 %
Informační technologie +0,9 % Utility -0,4 %
Energie +0,9 % Nezbytná spotřeba -0,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Unum Group (UNM) +5,8 % General Mills (GIS) -7,7 %
Union Pacific Corp (UNP) +4,7 % FedEx Corp (FDX) -3,7 %
L Brands (LB) +4,4 % Marsh & McLennan Cos (MMC) -3,1 %
Micron Technology (MU) +4,3 % AutoZone (AZO) -2,8 %
Norfolk Southern Corp (NSC) +3,9 % BorgWarner (BWA) -2,6 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.