Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Zámořské indexy sestupují z rekordních úrovní, energie pod tlakem

25.07.2016 | 20:40 0 Komentářů

Přední americké indexy se v úvodu týdne pohybují v červeném teritoriu po předchozím úspěšném „vylepšování“ historických maxim v tomto měsíci (S&P500 a DJIA). Relativně nejhůře se vede užšímu indexu DJIA, ztrácející bezmála 0,6%, naopak pouze v mírných ztrátách 0,1% se pohybuje technologický Nasdaq.

Negativní výkonnost indexů je dnes především ovlivňována silným poklesem energetického sektoru, který v rámci S&P500 odepisuje 2% při propadu cen ropy (-2,5%) a zemního plynu (1,5%). Ropa v posledních dnech akceleruje posun na nižší úrovně (dnešní close na 43,1 USD/b) a rychle se tak posunuje k psychologické metě 40 USD, resp. 200D průměru (40,8 USD/b). Jediným růstovým sektorem tak se symbolickým souhrnným ziskem 0,1% zůstávají producenti zbytných statků.

Investoři též reflektují blížící se výstup ze zasedání Fedu, který je na pořadu dne ve středu. Zatímco není očekáván posun sazeb vzhůru, bude zajímavé sledovat doprovodný komentář měnového výboru s možnou indikací (ne)zvýšení sazeb do konce roku. Trh nyní předpokládá tento krok s 48% pravděpodobností.

Ze zajímavých pohybů dnes zmiňme více než 6% růst známého výrobce DRAM pamětí Micron Technology (MU) po přijetí strategického kroku, tzv. jedovaté pilulky – emise upisovacích práv v případě nabytí > 5% podílu ve společnosti novou entitou. Na trhu tak se tak zvýšily spekulace o možném brzkém vstupu strategického investora či dokonce o převzetí celé společnosti.  Mimo index S&P500 dnes září akcie velké telekomunikační spol. Sprint (S) se ziskem 27% po příznivém kvartálním reportu a především růstu počtu uživatelů s paušálem, ukrajující tak tržní podíl konkurentům T-Mobile US (TMUS) a AT&T (T).

Na opačném konci spektra se dnes naopak nachází akcie průmyslového producenta Roper Technologies (ROP) po nepřesvědčivých Q2 výsledcích a slabém výhledu. Po závěru obchodování dnes z větších jmen reportují své čtvrtletní výsledky přední výrobce čipů Texas Instruments (TXN) či biotechnologický leader Gilead Sciences (GILD).

Index S&P 500 -0,44 % na 2165,36 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Zbytná spotřeba +0,1 % Energie -2 %
Zdravotní péče -0,3 % Průmysl -0,7 %
Nezbytná spotřeba -0,3 % Telekomunikace -0,6 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Micron Technology (MU) +6,4 % Roper Technologies (ROP) -6,3 %
Nordstrom (JWN) +4,5 % Chesapeake Energy Corp (CHK) -4,3 %
Gap (GPS) +3,5 % Devon Energy Corp (DVN) -4,2 %
L Brands (LB) +3,4 % Newfield Exploration (NFX) -4,2 %
Urban Outfitters (URBN) +3,2 % Cigna Corp (CI) -3,8 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.