Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Zámořské indexy prodlužují růstovou sérii

09.01.2019 | 19:57 0 Komentářů

Americké akciové indexy prodlužují růstovou „šňůru“ na 4 seance v řadě, registrující solidní kumulované zisky v čele s technologickým Nasdaqem, který od 3. ledna (tedy od posledního „výplachu“) posílil již téměř o 8% na 3týdenní maxima. Širší index S&P500 pak v dané době zpevnil o téměř 6%

Wall Street tak navázal na globální rally v návaznosti na optimismus ohledně brzké obchodní dohody mocností USA a Číny na základě průběžných informací třídenního vyjednávacího maratonu. Společné prohlášení je trhy očekáváno v nejbližších hodinách. S ohledem na relativně silný korekční růst předchozích prodejů a rychlý posun indexů k blízkosti rezistenčních úrovní v rámci klesajících kanálů od úvodu října tak narůstá prostor pro případné zklamání a nabízí se zamknout ziskové pozice těch, kteří oportunitně lovili ve (před)vánočním výprodeji.

Na pozadí optimismu investorů se daří i ropě, která rychle postupuje výše od svých minim v závěru prosince. Dnes posiluje o silných 5% na 52,3 USD/b, posunující sektor energií do čela růstových sektorů indexu S&P500 spolu s informačními technologiemi (+1,6%). Přízni se těší i průmyslové společnosti (+1,1%). Naopak defenzivní odvětví zůstávají v pozadí. Nedaří se realitám (-0,9%), stejně tak producentům statků každodenní spotřeby (-0,5%) či utilitám (-0,3%), které jsou současně citlivé na pohyb tržních úrokových sazeb, zaznamenávající významný růst v posledních dnech.

Objevující se varovné hlasy ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany členů Fedu, dnes posouvá níž americký dolar. Na páru s eurem oslabuje téměř o 1% na 1,154 EUR/USD, znamenající téměř 3měsíční minimum. Navzdory tržnímu veselí tak posilují i drahé kovy – zlato bezmála o 0,5% na 1291 USD/oz, stříbro pak o 0,2% na 15,685 USD/oz.

Na úrovni jednotlivých S&P500 společností se do popředí největších denních pohybů dostaly firmy, které publikovaly svá kvartální čísla startující výsledkové sezony. Zatímco stavitel domů Lennar (LEN) po čtvrtletním reportu posiluje téměř o 7%, výrobce alkoholických nápojů Constellation Brands (STZ) po zhoršeném výhledu propadá o 10%. Největší denní růst pak po předchozím 30% propadu  registruje elektrárenská spol. PG&E (PCG +8,1%), balancující na hraně bankrotu po nedávných požárech v Kalifornii, kde společnost operuje.

Index S&P 500 +0,68 % na 2591,91 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +1,6 % Reality -0,9 %
Energie +1,6 % Nezbytná spotřeba -0,5 %
Průmysl +1,1 % Utility -0,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
PG&E Corp (PCG) +8,1 % Constellation Brands (STZ) -10 %
Micron Technology (MU) +7,0 % Digital Realty Trust (DLR) -5,7 %
Lennar Corp (LEN) +6,9 % AT&T (T) -4,0 %
Intuitive Surgical (ISRG) +6,6 % CVS Health Corp (CVS) -3,7 %
ABIOMED (ABMD) +6,6 % Perrigo (PRGO) -3,3 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

David Halman, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.