Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Zámořské indexy po včerejším svátku opatrně posilují, americký dolar pod tlakem

06.09.2016 | 19:55 0 Komentářů

Přední americké indexy se po záporném otevření postupně posunuly na vyšší úrovně a aktuálně si připisují mírné zisky v čele s technologickým Nasdaqem rostoucí o 0,3%.

Výrazně slabší hodnota (nejnižší od února 2010) indexu ISM ve službách monitorující aktivitu v daném segmentu – tradičně paradoxně – příznivě působí na trhy na pozadí očekávání posunu zvyšování úrokových sazeb nejdříve na konec roku (nyní 52% pravděpodobnost zvýšení v prosinci). Přesvědčení investorů o tomto kroku nabývá na intenzitě po slabším pátečním reportu z amerického trhu práce a dříve reportované nepovzbudivé hodnotě indexu ISM ve výrobě.

Sled nepřesvědčivých makrodat podněcuje zájem investorů o „bezpečné přístavy“ – drahé kovy si připisují tučné zisky, když zlato posiluje o 1,9% na 1351 USD/oz, stříbro dokonce přidává více než 3% s posunem nad hranici 20 USD/oz, kde se naposledy obchodovalo v polovině srpna. Zájem je logicky i o vládní dluhopisy, výnos referenčního 10letého bondu klesá z 1,6 na 1,54%. Naopak pravděpodobné oddálení měnové restrikce nesvědčí americkému dolaru, který vůči euru ztrácí 1% na 1,1255 EUR/USD.

V rámci širšího indexu S&P500 si nejépe stojí defenzivní dividendové sektory přidávající přes 1%, naopak v červeném se ocitl bankovní sektor a průmyslové společnosti.

Z jednotlivých jmen z S&P500 dnes v popředí stojí akcie plynaře Spectra Energy (SE +14) po oznámení o převzetí ze strany spol. Enbridge. Solidní zisk si připisuje i ropná firma EOG Resources (EOG +7%) po akvizici neobchodované spol. Yates Petroleum, získávající ropná aktiva v atraktivní oblasti Permian Basin. Nejhůře si naopak vede provozovatel soukromého zdravotního pojištění Centene (CNC -7%) po analytickém downgradu, podobně si pak stojí i výrobce motorů Cummins (CMI) po uzavření spojenectví konkurenta Navistar (NAV +43%) s Volkswagenem.

Index S&P 500 +0,15 % na 2183,16 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Telekomunikace +1,2 % Průmysl -0,5 %
Energie +1,2 % Finanční sektor -0,5 %
Utility +1,1 % Základní materiály -0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Spectra Energy Corp (SE) +14 % Centene Corp (CNC) -6,9 %
EOG Resources (EOG) +6,9 % Cummins (CMI) -6,5 %
Mallinckrodt (MNK) +4,6 % Hess Corp (HES) -4,0 %
Chesapeake Energy Corp (CHK) +4,3 % Discovery Communications (DISCA) -3,5 %
AES Corp (AES) +4,1 % Qorvo (QRVO) -3,3 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.