Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Zámořské indexy po orazítkování nových maxim v blízkosti nuly

09.08.2016 | 20:40 0 Komentářů

Americké akciové indexy dnes v úvodu opět přepsaly historické milníky, když širší index S&P500 i technologický index Nasdaq posunuly svá historická intradenní maxima na 2187,66, resp. 5238,54 bodu. Aktuálně se nachází několik bodů pod těmito úrovněmi, tlačené dolů sektorem energií (v rámci S&P500 -0,8%) a základních materiálů (-0,5%), které se postupně přesunuly do záporného teritoria podobně jako podkladové komodity v čele se zemním plynem ztrácející bezmála 5%. Sledovaná ropa zvrátila předchozí růst reagující na pondělní oznámení o neformálním setkání zemí OPEC v září. Sázky hedge fondů na pokles se mezitím dostaly na rekordní úrovně.

Přesto je na trhu patrný příznivý sentiment na pozadí úspěšné výsledkové sezony (cca 77% společností reportovalo zisk nad odhady, u tržeb pak 56% firem), pokračujícího toku příznivých makrodat v čele s pátečními čísly z trhu práce (zde) a optimismu investorů ohledně ponechání uvolněné měnové politiky na stávající úrovni do příštího roku (nyní předpoklad růstu sazeb pro březen 2017 s alespoň 50% pravděpodobností). Příznivě působí i obnovený růst trhů v Evropě.

I přes solidní růst v uplynulých týdnech ale spekulanti sází na pokračování pozitivního trendu, když velikost krátkých pozic na index „strachu“ VIX dosáhla nejvyšší úrovně od r. 2013 dle agentury Bloomberg. Investoři by ale měli mít na paměti, že žádný strom neroste do nebe a pohledem na aktuální hodnoty P/E (20,5) a oček. P/E (18,6) pro index S&P500 již nelze říci, že trhy jsou levné přestože pravděpodobně dojde k revizím očekávání analytiků směrem vzhůru po skončení výsledkové sezony. Současné úrovně by i tak měly být spíše využívány k postupné redukci ziskových dlouhých pozic.

Z individuálních jmen dnes vypíchněme 21% růst farmaceutické spol. Endo International (ENDP) po silných kvartálních výsledcích, ze stejného důvodu registruje více než 7% zisk polovodičový producent Microchip Technology (MCHP). Na chvostu se naopak nachází maloobchodník s textilem Gap (GPS -6,5%) po nepřesvědčivých červencových prodejích a opatrném výhledu do konce roku. Nedaří se ani provozovateli zámořských plaveb Royal Caribbean Cruises (RCL -6,5%) po slabých výsledcích a pesimistickém výhledu konkurenta Norwegian Cruise Line (NCLH -11%).

Index S&P 500 -0,08 % na 2179,11 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Zdravotní péče +0,2 % Energie -0,8 %
Informační technologie +0,1 % Základní materiály -0,5 %
Nezbytná spotřeba +0,1 % Zbytná spotřeba -0,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Endo International (ENDP) +21 % Royal Caribbean Cruises (RCL) -6,5 %
Microchip Technology (MCHP) +7,2 % Gap (GPS) -6,5 %
Jacobs Engineering Group (JEC) +4,1 % Scripps Networks Interactive (SNI) -5,8 %
News Corp (NWS) +3,4 % DaVita HealthCare Partners (DVA) -5,1 %
Mylan (MYL) +3,2 % First Solar (FSLR) -4,4 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.