Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Zámořské indexy následují Evropu a silně posilují v čele s technologiemi

24.05.2016 | 20:10 0 Komentářů

Americké trhy si aktuálně připisují tučné zisky, jimž vévodí technologický Nasdaq, který si připisuje 1,8%, širší index S&P pak zpevňuje o 1,2% a posunuje tak květnovou i kvartální bilanci do kladných hodnot (+0,4%, resp. +0,7%).

Vedle růstu předních technologických firem (Apple +1,4%, Google +2%, Intel +2,7%, Microsoft +3,1%), posunující sektor technologií do popředí (v souhrnu +2%), se daří i bankám (v souhrnu +1,4%) těžící z rostoucí pravděpodobnosti zvýšení úrokových sazeb v nadcházejících měsících. Po zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu následované jestřábími komentáři prezidentů filadelfského a san franciského Fedu se vyhlídky posunu sazeb vzhůru výrazně zvýšily. V současné chvíli je předpokládáno zvýšení sazeb v nadcházejících 2 měsících s 55% pravděpodobností. To jest obrat o 180 stupňů oproti situaci přesně před měsícem (více zde). V tomto kontextu bude zajímavé sledovat páteční vystoupení šéfky Fedu J.Yellenové. Spojení „dřívější růst úrokových sazeb = pevné zdraví americké ekonomiky = signál pro růst trhů“ by ale mohlo mít jepičí život.

Vyhlídky brzkého utahování měnové politiky nenahrávají drahým kovům, které výrazně ztrácí – zlato odepisuje 1,6% na 1228 USD/unci, stříbro pak ztrácí 1% s posunem na 16,22 USD/unce.

Všechny sektory v rámci indexu S&P500 se drží v pozitivním teritoriu. V popředí se též nachází sektor zdravotnictví a zbytných statků (+1,4%), naopak relativně nejhůře se vede utilitám, telekomunikačním službám a energiím (shodně +0,6%).

Z jednotlivých společností vypíchněme 10% růst zadluženého významného těžaře plynu Cheseapeake Energy (CHK) při pokračujících aktivitách zlepšování kapitálové struktury (prodej aktiv, směna dluhu za akcie). V popředí se drží i trojlístek stavitelů Lennar (LEN +5%), Pultegroup (PHM +5,3%) a DR Horton (DHI +4,6%) po překvapivě silném růstu prodejů nových domů (viz zde).

Na chvostu se naopak drží při poklesu ceny zlata těžař Newmont Mining (NEM), oslabující o 5,3%. Po nepřesvědčivých kvartálních číslech (viz zde) oslabuje přes 7% i maloobchodník Best Buy (BBY). Nejhůře si v rámci indexu pak v rámci indexu stojí akcie výrobce hnojiv CF Industries (CF) po oznámení zrušení akvizice distribuční sítě spol. OCI v hodnotě 8 mld. USD.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.