Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Zámořské indexy nadále udržují pozitivní momentum, S&P s novými maximy u 1620b. hranice

06.05.2013 | 20:00 0 Komentářů

Příznivý sentiment na amerických trzích zůstává, když širší index S&P500 úspěšně otestoval páteční historická maxima a nyní dobývá nové rekordní úrovně. To se děje nadále po překvapivě silných pátečních dat z trhu práce negující tak předchozí čísla ADP reportu, která indikovala další zpomalení.

V souvislosti s novými maximy přibývá "titulků" o možném pokračováním růstu (viz dnešní býčí komentář investora L.Byrinyiho), udržující trhy v optimismu, navíc nadále na pozadí pokračujících stimulů řady předních centrálních bank, sentimentu pomáhá i obrat na poli úsporných opatření v Evropě – ekonomický růst dostává zelenou před šetřením a rychlým návratem rozpočtových kritérií problematických zemí do stanovených mantinelů.

Potřeba řešit problematický americký dluhový strop v brzké době tak prozatím zůstává v pozadí(v únoru stanoven termín 19.5.). Navíc je pravděpodobně otázkou času, kdy se objeví varování o možném snížení stimulů Fedu v dalších čtvrtletích.

V rámci indexu S&P500 se dnes nejvíce daří finančnímu sektoru, přidávající 1%, v čele se drží i technologie (+0,8%) a ropný sektor (+0,7%), naopak defenzivní odvětví jsou na opačném konci spektra, ztrátový den zaznamenávají především utility, sektor odepisuje 1,2% za poklesu většiny zařazených společností.

Z S&P500 na špici vévodí akcie těžařské spol. (především uhlí a železná ruda) Cliffs Natural Resources (CLF +6%) po upgradu na „outperform" ze strany FBR Capital po setkání managementu s analytiky. Titul se tak postupně vzdaluje ode dna dosaženého v 2. polovině dubna. O 4% zpevňují i akcie Bank of America (BAC) po finálním urovnání letitého sporu s MBIA ohledně problémových sekuritizovaných produktů převzaté divize Countrywide. MBIA (MBI) tímto získá 1,7 mld. USD, akcie zpevňují o 40%.

V suterénu se naopak dnes ocitly akcie producenta masa – Tyson Foods (TSN) po horších než očekávaných číslech (vinící především růst cen krmiv kvůli loňským suchům), navíc společnost snížila výhled tržeb i pro celý fiskální rok.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.