Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Zámořské indexy na růstové vlně, Trumpův twitter opět v akci

18.06.2019 | 20:12 0 Komentářů

Americké akciové indexy dnes výrazně zpevňují a přibližují se na dohled historickým maximům poté, co americký prezident D. Trump na svém twitterovém účtu potvrdil setkání s čínským prezidentem Xi Jinpingem na nadcházejícím summitu zemí G20 28 – 29. června v japonské Osace. Současně Trump oznámil, že po „velmi dobrém telefonickém rozhovoru“ s čínským protějškem s ním bude vést na summitu „dlouhý dialog“, oživující tezi uzavření kompromisní obchodní dohody namísto celní války.

Na povzbudivé zprávy logicky nejlépe reaguje citlivý technologický sektor a průmyslové společnosti (+1,7%), které dominují odvětvovým růstům v rámci indexu S&P500. Ještě lépe si stojí výrobci polovodičů (čipů), jejichž kompozitní Philadelphia index skokově posiluje o 4,7% a zastoupené společnosti dominují dnešním růstům.

Přesun investorů směrem k rizikovějším (růstovým) sektorům posunul na chvost defenzivní (dividendová) odvětví, citlivá na pohyb úrokových sazeb. Dnešní Trumpovo oznámení kromě jiného též snížilo pravděpodobnost razantního uvolňování měnové politiky ze strany Fedu v 2. polovině roku, které trh již začal předjímat na pozadí vyeskalované obchodní války. Červencové snížení sazeb ale v tuto chvíli nadále zůstává téměř jisté (dle Bloombergu 81% pravděpodobnost).

Navzdory rally na trzích posilují i bezpečné přístavy – zpevňují dluhopisy a to především na delším konci výnosové křivky, v zeleném se drží též drahé kovy v čele se stříbrem, posilující o 1,14% na přesných 15 USD za unci, zlato pak roste o 0,5% na 1346 USD/oz a směřuje k nejsilnějšímu závěru od dubna loňského roku. Významný obrat je dnes k vidění u ropy, která z poledních úrovní okolo 51,5 USD za barel skokově posílila k hladině 54 USD/b, představující 4% mezidenní růst. Zemní plyn naopak padá o 2,5% na 2,327 USD/mmbtu k blízkosti 3letým minimům.

Za zajímavost stojí též pohyb – pro domácí investory známé – mediální spol. CME (CETV), obchodující se za nadprůměrných objemů na novém ročním maximu okolo mety 4,2 dolaru (tj. v přepočtu u hranice 96 Kč) při intradenním „high“ na 4,25 USD. Blíží se rozuzlení vyhodnocení strategických možností, zahájené před 3 měsíci?

Index S&P 500 +1,02 % na 2919,19 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Průmysl +1,7 % Utility -0,6 %
Informační technologie +1,7 % Reality -0,4 %
Finanční sektor +1,3 % Nezbytná spotřeba -0,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Xilinx (XLNX) +6,7 % Constellation Brands (STZ) -2,6 %
Western Digital Corp (WDC) +6,3 % Western Union (WU) -2,3 %
Micron Technology (MU) +6,0 % SL Green Realty Corp (SLG) -2,2 %
NVIDIA Corp (NVDA) +5,7 % Kellogg (K) -1,6 %
Wynn Resorts (WYNN) +5,4 % Bank of New York Mellon Corp (BK) -1,5 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.