Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Zámořské indexy mírně ve ztrátě

10.09.2019 | 19:27 0 Komentářů

Hlavní americké akciové indexy aktuálně mírně ztrácí při relativně rozmanitém sektorovém vývoji, když výrazně zpevňují energetické společnosti (v souhrnu +1,5%) při pokračujícím růstu zemního plynu (+30% od začátku srpna) spolu s ropou, která se blíží k 2měsíčnímu maximu. Současně je na trzích patrná sektorová rotace aneb směřování peněz do zaostávajících sektorů od začátku roku na úkor těch nejvýkonnějších. Nejhůře si letos v rámci S&P500 stojí zdravotnictví, energie a základní materiály s jednociferným zhodnocením, naopak technologie se ziskem přes 27% dominují letošním růstům.

Vedle energetických firem se dnes také daří těžařům základních surovin (+0,6%). Naopak pod prodejním tlakem se ocitl realitní segment, ztrácející více než 1%. Po předchozích růstech si oddechový čas vybírají informační technologie (-0,8%). Pozornost investorů, ale i spotřebitelů bude dnes upřena na vlajkovou technologickou loď, spol. Apple (AAPL +0,4%), která představí novou řadu mobilních telefonů iPhone pod číslem 11 a dalších produktů.

Zajímavý vývoj probíhá na dluhopisovém trhu, ztrácející 5. den v řadě, když výnos referenčního 10letého vládního dluhopisu aktuálně atakuje hladinu 1,7%, zatímco na začátku září prohluboval mnohaletá minima těsně nad úrovní 1,4%. Podobný vývoj registruje zlato, které v uplynulých 4 seancích odepsalo přes 4% a vrátilo se pod 1500 USD/oz. Aneb napětí na trzích polevilo (pravděpodobnost neřízeného brexitu klesla, naopak důvěra v uzavření obchodní dohody mezi Čínou a USA vzrostla, současně trh předpokládá brzké představení nové „bazuky“ ze strany ECB pro podporu slábnoucí ekonomiky eurozóny při utlumené inflaci. Představení nových opatření je očekáváno již tento čtvrtek ve 13:45 po pravidelném zasedání ECB).

V rámci největších korporátních pohybů S&P500 firem dnes zmiňme 10% růst farmaceutické spol. Nektar Therapeutics (NKTR), pravděpodobně v návaznosti na včerejší oznámení o nákupu akcií ze strany šéfa vývoje léčiv. Na opačném konci spektra se bez patrných kurzotvorných zpráv nachází provozovatel obchodní dluhopisové platformy pro institucionální investory MarketAxess Holdings (MKTX -6,1%), navazující na výrazný včerejší propad (-12%), patrně na pozadí výběru tučných zisků od začátku roku, když i přes výrazný pokles akcie vykazují více než 60% růst v tomto roce.

Index S&P 500 -0,18 % na 2973,01 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +1,5 % Reality -1,4 %
Základní materiály +0,6 % Informační technologie -0,8 %
Průmysl +0,4 % Zbytná spotřeba -0,6 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Nektar Therapeutics (NKTR) +10 % MarketAxess Holdings (MKTX) -6,1 %
Quanta Services (PWR) +6,9 % Chipotle Mexican Grill (CMG) -5,1 %
State Street Corp (STT) +6,4 % Willis Towers Watson (WLTW) -4,0 %
LKQ Corp (LKQ) +6,2 % MSCI (MSCI) -4,0 %
CH Robinson Worldwide (CHRW) +4,8 % SBA Communications Corp (SBAC) -3,9 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.