Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Zámořské indexy korigují předchozí ztráty, drahé kovy v suterénu

01.10.2013 | 19:20 0 Komentářů

Americké trhy dnes opanovala nákupní nálada, hlavní indexy zpevňují v čele s technologickým Nasdaqem přidávající 1%. Obavy z US rozpočtového provizoria v návaznosti na tamní neshody politických stran (důvod – reforma zdravotnictví) i nejistota z blížícího se nutného „řešení“ dluhového stropu, promítající se do 7 záporných seancí v předchozích 8 dnech, tak dnes byly vystřídány optimismem investorů z brzkého nalezení společné řeči v těchto ožehavých otázkách (scénář „buy the dip“?). Současně pozitivně dnes působí i příznivá makro data (ISM ve výrobě nad očekávání).

Především ale dluhový strop příliš veselí nepřináší. Jeho trvalé posouvání vzhůru s nabývajícím tvarem exponenciální křivky (’81 @ 1bln USD, ’02 @ 6bln USD, ’13 @ 16,7 bln USD – viz graf) s pravděpodobným posunutím k 20bln USD do r.2016 přináší velký otazník v podobě (ne)možnosti spla(á)cení dluhu v budoucnu. Zejména bereme-li v úvahu i rostoucí náklady na obsluhu dluhu (úroky), a to především při obratu tržních úrokových sazeb (meziročně výnos 10-letého státního dluhopisu o 100bps! na 2,6% při lokálním vrcholu na 3% v úvodu září (viz graf). Zůstanou investoři (nebereme v potaz "investora" americkou centrální banku) loajální k americkému dluhu i v budoucnu? Domnívám se, že ve střednědobém horizontu (v řádu let) dojde v této oblasti k "zemětřesení".

V rámci indexu S&P500 dnes posilují všechny dílčí segmenty v čele se sektorem zdravotní péče a technologií (shodně +1%). Technologiím dnes pomáhá 2,4% růst akcií spol. Apple (AAPL) po oznámení o navýšení podílu ve spol. ze strany C.Icahna aktivně požadujícím po společnosti zahájení masívního (až 150 mld. USD) buybacku. Zůstaneme-li u technologií, vidíme u řady jmen – Netflix (NFLX), Facebook (FB), Groupon (GRPN) či „technologicko-automobilové" spol. Tesla Motors (TSLA) – ocenění v „bublinovém pásmu" za podpory mnoha investičních domů (viz nedávná plejáda upgradů a růstu cílových cen u Facebooku, oplývající tržní kapitalizací 123 mld. USD! Bravo M.Zuckerbergrovi). Inu déja-vu z roku 2000.

Zajímavým vývojem dnes prochází drahé kovy, kde dochází k výprodejům. Zlato ztrácí silných 3,2% a obchoduje se pod minimy před překvapivým rozhodnutím Fedu o ponechání stimulů v září. To vše na pozadí projekce ratingové agentury Fitch, vidící malý prostor pro růst a naopak reálnou možnost dalšího poklesu ceny tohoto kovu.

David Lamač, Fio banka, a.s.

David Lamač, Fio banka, a.s.

http://www.fio.cz/docs/zpravodajstvi/1-komentare/cz/137014_10yUS_bond.gif

http://www.fio.cz/docs/zpravodajstvi/1-komentare/cz/137014_US_debt_ceiling.gif

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.