Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Zámořské indexy briskně mažou ztráty z úvodu týdne

23.09.2021 | 20:45 0 Komentářů

Americké akciové indexy navázaly na včerejší růstovou seanci a solidně zpevňují (unisono o více než 1%), negující negativní úvod týdne pod tíhou hrozícího bankrotu čínského realitního giganta Evergrande.

Default se (prozatím) nekoná. Je ale více než patrné, že společnost čeká brzká restrukturalizace za pravděpodobné státní asistence, snižující rizika vážných dopadů na finanční systém i širší čínskou ekonomiku. Trh v současné chvíli předpokládá tento relativně klidný scénář. Dočkáme se opět brzkého překvapení? Též Fed již vyslal jasnější signál k zahajování utahování měnové politiky, tedy pravděpodobný start snižování nákupů dluhopisů (QE) v listopadu, budou-li zářijová data z trhu práce dostatečně robustní. Stane-li se tak, QE bude zcela ukončeno v polovině r. 2022 s následným zahájením zvyšování úrokových sazeb.

A právě včerejší výstup ze zasedání Fedu ještě dnes na trzích slušně rezonuje při silném růstu výnosů u dluhopisů s delšími splatnostmi (výnos 10letého bondu poskočil na 1,41% ze včerejších 1,33% na 3měsíční maxima). Posun výnosů vzhůru ale může začít opět citlivě působit na rizikovější aktiva. Při absenci korporátních kvartálních výsledků tak bude hlavní pozornost vedle tradičních témat (covid, Čína) upřena též na oznamovaná makrodata. Zmiňovaná klíčová data z trhu práce pak budou publikována 8. října. Do té doby bude trh sledovat týdenní žádosti o dávky v nezaměstnanosti (každý čtvrtek).

V rámci sektorových pohybů dnes rally zažívá energetický sektor (+3,5%) na pozadí růstu ceny ropy (+1,2%) i zemního plynu (+4,4%), který se opětovně vrátil nad hladinu 5 USD/mmbtu. Vedle dluhopisů, které oslabují napříč splatnostmi, se nedaří při růstu tržních výnosů i drahým kovům. Zlato oslabuje o 1% pod úroveň 1750 USD/oz, stříbro klesá o 0,4% na 22,58 USD/oz. Na straně poklesů dnes figuruje pouze realitní sektor s minimálními ztrátami (-0,2%).

Ze zajímavých korporátních pohybů vypíchněme solidní zisky u energetických společností v čele s Devon Energy (DVN +8%). Pěkný mezidenní přírůstek zaznamenává též poskytovatel služeb řízení vztahů se zákazníky Salesforce.com (CRM +7,3%) po zvýšení výhledu tržeb pro tento i následující rok.  Akcie se dnešním pohybem vrací k historickým maximům, dosažených přesně před rokem.

Index S&P 500 +1,44 % na 4459,15 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +3,5 % Reality -0,2 %
Finanční sektor +2,8 % Utility +0,2 %
Průmysl +1,8 % Nezbytná spotřeba +0,7 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Devon Energy Corp (DVN) +8,0 % Digital Realty Trust (DLR) -3,1 %
salesforce.com (CRM) +7,3 % Entergy Corp (ETR) -2,1 %
APA Corp (APA) +7,2 % ResMed (RMD) -1,7 %
Schlumberger (SLB) +6,4 % American Tower Corp (AMT) -1,6 %
Darden Restaurants (DRI) +6,3 % Equinix (EQIX) -1,5 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.