Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Zámořské indexy bez výrazných pohybů

17.09.2019 | 20:24 0 Komentářů

Přední americké akciové indexy setrvávají v blízkosti včrerejších zavíracích hodnot při nízké volatilitě, když tradiční index Dow Jones nepatrně oslabuje, zatímco technologický Nasdaq a širší index S&P500 vykazuje mírný zisk. Celkově se indexy po předchozím solidním růstu od začátku září udržují v blízkosti historických maxim, k jejichž překonání má aktuálně nejblíž S&P500 (3025,86 bodu). K tomu bude pravděpodobně ale potřebný zásadní růstový katalyzátor v podobě uzavření dlouho očekávané obchodní dohody USA s Čínou či definitivní vyloučení scénáře tvrdého Brexitu. Závěr roku tak bude jistě pro investory zajímavý.

Navzdory celkově klidnému vývoji indexů je dnes v sektorovém „podpalubí“ poměrně rušno. A to zejména na straně poklesů – energetický sektor v rámci S&P500 dnes po včerejším rally odepisuje silných 1,5% na pozadí pokračujících turbulencí na trhu s ropou. Ta dnes oslabuje o více než 5% pod hladinu 60 USD za barel poté, co Saúdská Arábie rychle obnovuje ropné dodávky po víkendových útocích na tamní ropná zařízení. Z ropného pole Abkajk již opět proudí cca 2 mil. barelů / den s předpokládaným růstem na cca 4,9 mil. barelů / den do konce září. K plnému obnovení dodávek  ze Saúdské Arábie (cca 5,7 mil. barelů / den) by pak mělo dojít během listopadu. Černé scénáře ohledně delšího výpadku dodávek se tak nenaplňují.

Na růstové straně naopak figuruje realitní sektor (+1%), těžaři základních surovin (+0,8%) či utility (+0,7%). Ty těží z růstového pohybu dluhopisů po předchozím propadu v předvečer výstupu z měnového zasedání. Ten je očekáván zítra ve 20:00 našeho času s představením snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu do pásma 1,75% – 2%.

Zajímavé individuální korporátní pohyby mezi S&P500 společnostmi jsou dnes k vidění spíše na klesající straně. V čele propadů figuruje módní maloobchodní řetězec Nordstrom (JWN) se ztrátou bezmála 10% v návaznosti na indikace prozatímních slabších Q3 prodejů napříč odvětvím, analyzované spol. Cleveland Research. Akcie tak částečně mažou tučné zisky naakumulované od poloviny července (+40%). Mezi propadlíky logicky vidíme též společnosti z energetického sektoru Apache (APA) či Marathon Oil (MRO). Nedaří se také výrobci displejů Corning (GLW -7,4%) po snížení výhledu prodejů.

Index S&P 500 +0,09 % na 3000,59 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality +1 % Energie -1,5 %
Základní materiály +0,8 % Průmysl -0,2 %
Utility +0,7 % Komunikační služby -0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Hershey (HSY) +3,8 % Nordstrom (JWN) -9,3 %
American Airlines Group (AAL) +3,5 % Apache Corp (APA) -8,4 %
Ulta Beauty (ULTA) +3,5 % Marathon Oil Corp (MRO) -7,7 %
Tyson Foods (TSN) +3,3 % Corning (GLW) -7,4 %
Ball Corp (BLL) +3,3 % Helmerich & Payne (HP) -6,7 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.