Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Zámořské indexy bez výrazných pohybů

05.03.2019 | 20:33 0 Komentářů

Americké akciové indexy během úterní seance oscilují v blízkosti včerejších zavíracích hodnot za klidného obchodování za absence zásadních kurzotvorných (akciových) zpráv. Mírné zisky si připisuje technologický Nasdaq a užší index Dow Jones, zatímco širší index S&P500 kosmeticky oslabuje.

Sentiment ale nadále zůstává příznivý na pozadí očekávání brzkého rozuzlení politického vyjednávání mocností USA vs. Čína v podobě dosažení obchodní dohody. Navzdory silnému „novoročnímu“ růstu tak prozatím jakékoliv snahy o tržní korekci jsou využívány k nákupům (tzv. buy-the-dip mód) a „index strachu“ VIX zůstává stlačený pod hodnotou 15 bodů, tj. na úrovních, kde vloni v úvodu závěrečného kvartálu započal významný propad trhů. Nutno podotknout, že předpokládané uzavření obchodní dohody je nyní trhy do velké míry započítáno. Jakékoliv „zaškobrtnutí“ v jednáních, které v uplynulých měsících nebylo neobvyklé, tak může po klidném vývoji opět přepnout trhy do turbulentního módu.

Tržní vývoj dnes v úvodu podpořila makrodata z realitního trhu (lepší než očekávané prodeje nových domů) i ze sektoru služeb, kde vyšší (59,7b.) než očekávaná (57,4b.) hodnota značí nadále robustní aktivitu v nevýrobním sektoru. Po zveřejněných číslech posílil americký dolar, který se na páru s eurem posunul k hladině 1,13 EURUSD při mezidenním zpevnění o 0,3%.

Silnější prodeje nových domů se pozitivně promítly do dnešní bilance realitního sektoru (+0,4%), který v rámci S&P500  figuruje na čelních místech vedle komunikačních služeb (+0,5%) a segmentu zbytných statků (+0,4%). Ten profituje z příznivých kvartálních reportů maloobchodních zástupců Kohl’s (KSS +7,4%) a Target (TGT +4,8%), kteří se též drží v popředí mezi S&P500 společnostmi. Naopak oddechový čas si vybírají energie (-0,4%) a banky (-0,3%).

Bez významných pohybů se dnes obchodují i bezpečné přístavy – drahé kovy i dluhopisy zaznamenávají pouze mírné změny.

Mezi S&P500 společnostmi ještě zajímavý růstový pohyb registruje poradenská spol. Willis Towers Watson (WLTW +6,7%) po potvrzení zájmu o společnost ze strany konkurenta AON (AON). Ta kvůli předpokládané prémii za převzetí naopak nejvíce v rámci S&P500 ztrácí, a to 7,6%. Nedaří se ani provozovateli satelitních televizních služeb DISH Network (DISH -7,1%) bez zveřejnění kurzotvorné zprávy. Do čela propadů se během seance zařadily i akcie klopýtajícího konglomerátu General Electric (GE), ztrácející 4,4% poté, co na investiční konferenci, pořádané JP Morgan, ředitel spol. L. Culp zmínil pomalejší obrat v problémové divizi „Power“ a celkově v průmyslové divizi předpokládá negativní free cashflow.  

Index S&P 500 -0,05 % na 2791,42 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Komunikační služby +0,5 % Energie -0,4 %
Reality +0,4 % Finanční sektor -0,3 %
Zbytná spotřeba +0,4 % Informační technologie -0,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Kohl’s Corp (KSS) +7,4 % Aon (AON) -7,6 %
Willis Towers Watson (WLTW) +6,7 % DISH Network Corp (DISH) -7,1 %
Target Corp (TGT) +4,8 % Align Technology (ALGN) -6,3 %
Harley-Davidson (HOG) +4,1 % General Electric (GE) -4,4 %
Tyson Foods (TSN) +2,8 % Monster Beverage Corp (MNST) -3,5 %

Lamač David, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.