Sobota 19. září. Svátek má Zita.

Zámořské burzy se opět barví na červeno

26.03.2014 | 19:15 0 Komentářů

Akciové trhy vykazují známky vyčerpání z pětiletého růstového trendu

US akcie dnes sice zahájily seanci pozitivně a indikovaly, že by mohly pokračovat v růstu z předchozího dne. Od začátku seance se však entusiasmus postupně vytrácel a v poslední půlhodině zmizel docela, když se akciové trhy opět barví do červeného hávu. Index S&P 500 aktuálně ztrácí necelé 0,3% na 1 860b., zatímco indexy Nasdaq nebo Russell 200, které v sobě zahrnují technologické tituly z nových oborů jako sociální sítě nebo tzv. mid-cap/small-cap společnosti (tedy firmy s nižší tržní kapitalizací než jakou mají třeba průmysloví gigant GE, nebo Exxon Mobil) si připisují ještě větší ztráty. Pokračuje tak to co vidíme na trzích v posledních několika dnech, kdy tzv. "momentové story" se dostávají pod velký tlak poté, co v loňském roce patřily mezi miláčky trhu. Mezi tyto firmy patří Facebook (-5,7%), jenž oznámil včera další $2mld. akvizici, tentokrát z oboru herního HW, nebo Twitter (-5,3%), který se po krasojízdě z $70 vrátil zpět k hranici kde obchodování na podzim začínal. S výčtem podobného vývoje by se dalo pokračovat i dále, avšak investor si jistě obrázek udělal sám. Naopak prodejní tlak ustávají dobře ty firmy, které se neobchodují na tak vysokých násobcích zisku/tržeb a svůj příběh neopírají pouze o růst uživatelské základny. K těm patří od začátku letošního roku například utility, ikdyž i ty dnes nedokážou odolávat prodejnímu tlaku.

Vystřízlivění postihlo i investory společnosti, zabývající se výrobou palivových článků do vysokozdvižných vozíků, Plug Power (-19%), když akcie firmy během včerejška rostly o více jak 50%, díky zprávě o blížícím se novém kontraktu. Ukázalo se však, že tato informace se již objevila dříve.

Bez překvapení se v tomto prostředí daří bezpečným dluhopisům (10UST 2,7%) a defenzivním sektorům jako je zdravotnictví nebo telekomunikace.

Chádí El-Moussawi, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.