Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Zámořské akciové trhy po rally v mírných ztrátách

17.09.2012 | 18:55 0 Komentářů

Přední US akciové indexy se od otevření udržují v červeném teritoriu, děje se tak po silných ziscích v uplynulém týdnu coby reakce na faktické spuštění QE3, které vyneslo indexy na nová maxima.

Dnešní seance prozatím přináší klidné obchodování bez větších výkyvů, na trzích je patrné vybírání předchozích zisků, a to především ve finančním sektoru (-0,5%) a sektoru základních materiálů (-0,9%), které v uplynulém týdnu výrazně zpevňovaly. Některé bankovní domy (BAC, JPM, WFC) i komoditní producenti (CLF) navíc reagují na snížená doporučení reflektující poslední růst. Naopak nejvíce se dnes daří odvětvím telekomunikacím (+0,3%) a zdravotnictví (+0,3%).

Ze zajímavých cenových pohybů zmiňme 7% propad výrobce stavebních materiálů Vulcan Materials (VMC) po předchozím výrazném růstu na pozadí probíhajících spekulací o opětovné nabídce převzetí / fůzi ze strany Martin Marietta (MLM) po páteční expiraci soudního nařízení, které blokovalo nepřátelské převzetí. Žádné zprávy (o převzetí), dobré zprávy v tomto případě neplatí. 6% si odepisuje zmiňovaný producent uhlí a železné rudy Cliffs Natural Resources (CLF) po downgradu ze strany JP Morgan. 5% pak odepisuje přední provozovatel online video služeb Netflix (NFLX) po slabém úvodním doporučení „underperform" od Macquire. Akcie se tak rychle vrací k 2-letému minimu.

Z dnešních růstů vyberme 1% zpevnění akcií Apple (AAPL), které koketují s další rekordní – psychologickou – úrovní 700 USD. První čísla ohledně objednávek nového iPhonu v úvodních 24hodinách prodeje ohromily – některé – investory. Přestože lze očekávat další pozitivní statistiky prodejů nového produktu (spolu s dalšími uvedenými) nutno podotknout, že představený – evoluční nikoliv revoluční – aparát přinesl šanci Nokii (NOK +1%) a Research in Motion (RIMM -3%) vrátit se na přelomu roku zpět do ringu. Apple nepřinesl „WOW" výrobek – možnost zazářit tak dostali jiní. Investorům doporučuji sledovat zítřejší představení dalších produktů od Motoroly, které nyní ve „stáji" Googlu uvedou první telefony s procesory spol. Intel. LG by pak měl svojí vlajkovou loď Optimus G oficiálně oznámit ve středu. Vše na platformě Android, která dále posiluje svoji pozici na poli smartphonů a příznivě tak vlaje do plachet spol. Google (GOOG) stojícím za tímto operačním systémem. Nepřekvapí návrat akcií Google na 5-leté maximum – pro „našlápnutou" společnost by to ale v dalších měsících neměla být konečná!

Lamač David, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.