Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Zámoří zahájilo týden nemastně neslaně, poraženým dne Apple

14.01.2013 | 22:00 0 Komentářů

Zámořské akcie se dnes nedokázaly vymanit ze záporného teritoria a celkově si připsaly mírnou ztrátu. Investoři tak kosmeticky upravují svá portfolia před tím než bude v plném proudu výsledková sezóna, která bude mít v tomto týdnu na pořadu především banky. Ty od listopadu posílily o 15% a očekávání jsou již tedy zahrnuta v ceně. Nebylo by proto překvapením když by v reakci na výsledky investoři spíše realizovali dosažené zisky. V případě, že se tato hypotéza potvrdí nesignalizovalo by to nic dobrého ani pro akciové indexy, když většina zdravých rally na trzích se neobejde bez růstu bankovních titulů.

V posledních letech si investoři zvykli, že rally na trzích jde ruku v ruce i s počínáním technologického gigantu, Apple. Ten se však v posledních měsících stal obětí vlastního úspěchu a po dosažení hranice 700 USD se aktuálně obchoduje okolo 500 USD. Dnešní takřka 4% propad byl způsobený zprávami, že firma snížila objednávku komponent pro svůj vlajkový telefon, iPhone 5 z důvodu nižší než očekávané poptávky a rostoucí konkurence ze strany Samsungu a Google. Již 23. ledna dostanou investoři příležitost se přesvědčit zda jsou tyto obavy opodstatněné, když firma představí výsledky za 1Q FY2013, tedy její nejsilnější hospodářské období.

Z technologických titulů se daří akciím výrobce počítačů Dell (+12,7%) po zprávě, že se akcie firmy přestanou obchodovat na burze a společnost půjde do soukromých rukou. V rally pokračujíc akcie výrobce zdravé výživy, Herbalife (44 USD +10%), které se dnes vracejí na úrovně ze kterých se propadly po zveřejnění krátké pozice hedge fund manažera B. Ackmana z konce minulého roku. Investoři spekulují, že firma během tohoto týdne zveřejnění předběžné výsledky a oznámí navýšení zpětného odkupu akcií, což spekulantům na pokles přidělává vrásky na čele. Z dalších aktiv stojí za zmínku silná rally na zemědělských komoditách, které druhý den po sobě posilují (kukuřice 7,24 USD za bušl +2,2%, pšenice 7,67 USD za bušl +1,7%). Impulsem byla páteční data ministerstva zemědělství.

Akciové indexy se nadále pohybují u svých pětiletých maxim, je nutné však mít na paměti, že v posledních 3 týdnech jsme byli svědky silného růstu a na současných úrovních se otevírá prostor pro korekci. Nehledě na to, že index VIX (indikátor strachu) se pohybuje u hranice 13b., což ve většině případů pro akcie neindikuje nic dobrého.

Chádí El-Moussawi, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.