Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Zámoří v úvodu roku stagnuje

03.01.2014 | 19:46 0 Komentářů

US trhy zatím bez impulzů balancují pod rekordními maximy

US akciové trhy v úvodu letošního roku vyčkávají na nějaké impulsy, které by jim pomohly vylepšit svá historická maxima z loňského roku. Tímto impulsem nebyly ani včerejší dobrá data z průmyslu, které ukazují na pokračující oživení US ekonomiky. Index S&P 500 tak prozatím stagnuje beze změny okolo hranice 1 830b., zatímco kompozitní index Nasdaq klesá o 0,32% na 4 129,9b. Na rozdíl od akcií se však úvod do nového roku prozatím daří komoditám v čele se zlatem, které si tak napravuje pošramocenou pověst z loňska a aktuálně posiluje na 1 238 USD / oz. A to navzdory tomu, že US dolar zahájil nový rok úspěšně a dostal se vůči EUR pod hranici 1,36, zatímco výnosy z 10UST klesají pod 3%.

Investoři již na úvod roku budou konfrontováni s projevy z úst centrálních bankéřů, když dnes mimo jiné vystoupí B. Bernanke. Pozornost na odcházejícího šéfa FEDu však nebude taková jako na prosincovém zasedání, kdy oznámil zahájení tzv. taperingu. Dnes se nejhůře daří defenzivnějším sektorům (telekomunikace -0,67%, utility -0,55%) když na oboje doléhají právě rostoucí sazby, které snižují atraktivitu těchto dividendových firem. Dočkáme se tedy v letošním roce úniku investorů z těchto sektorů do atraktivnějších s růstovým potenciálem. To může být jedno z letošních investičních témat. Oběma sektorům dnes nepomáhá ani vlna downgradů od invesitičních domů. Naopak mezi růstovými sektory vidíme cyklicky orientované banky a průmyslové tituly.

Z vybraných titulů stojí za zmínku růst na akciích EnerNOCu, které posilují o 5% na 17,84 USD, když posledních několik dní konsolidovaly u hranice 50MAVG. Akcie FireEye (FEYE $55) rostou o 33,6% poté, co společnost oznámila akvizici firmy zabývající se bezpečnostním SW Mandiant za přibližně $1 mld.

Chádí El-Moussawi, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.