Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Zámoří lehce v zeleném, Nasdaq míří k novému rekordu

21.01.2021 | 19:45 0 Komentářů

Zatímco tradiční index Dow Jones a širší index S&P500 se aktuálně drží v blízkosti včerejších zavíracích hodnot se symbolickými zisky, technologický Nasdaq směřuje k novému rekordu po pokoření mety 13 500 bodů, podpořený růstem vlajkových lodí indexu ze stáje „FAANG“ klubu. Historická maxima opět přepisuje Alphabet (GOOG / GOOGL +0,4%), který si v předchozích 2 seancích připsal kumulativně připsal téměř 9% zisk. K maximům se blíží i Apple (AAPL) se ziskem 3%. Kontra hraje pouze Netflix (NFLX -2,1%), nicméně korigující včerejší 17% růst po slušných výsledcích.

Zámořské trhy tak vstupují do výsledkové sezony s výrazným optimismem a především u společností z technologického sektoru též s velkým očekáváním. Řada zvučných jmen reportuje svá čísla již příští týden a investorům tak doporučujeme sledovat náš výsledkový kalendář, resp. pravidelný týdenní přehled výsledků vydávaný v pondělí.

Zajímavý vývoj dnes probíhá v sektorovém podání indexu S&P500. Zatímco informační technologie udržují cca 1% růst, na opačné straně se nedaří energetickým společnostem, oslabující v souhrnu o více než 4%, přes 1% též ztrácí těžaři základních materiálů.

Bez výrazných pohybů se dnes obchodují dluhopisy – zatímco kratší splatnosti symbolicky posilují, u delších vidíme lehké oslabování (výnos 10letého dluhopisu roste na na 1,1% ze včerejších 1,08%). Podobný vývoj registrují také drahé kovy. Zlato mírně ztrácí (-0,2%), stříbro naopak slabě posiluje (+0,15%).

Červená barva je k vidění v energetickém sektoru – citelně oslabuje plyn (-2,7%) s pohybem na 2,47 USD/mmbtu, ropa pak odepisuje 0,4%, posunující se na 53,1 USD/b.

Ze zajímavých individuálních pohybů S&P500 konstituentů se na straně největších propadlíků usadily firmy z energetického sektoru v čele se spol. Devon Energy (DVN -11%), naopak dvojciferný zisk si připisuje výrobce nákladních aut PACCAR (PCAR +11%) v návaznosti na oznámení o partnerství se spol. Aurora Innovation ohledně vývoje autonomních vozů. Jemu sekunduje známý výrobce aut Ford (F +8%) v návaznosti na úspěšné další kolo financování výrobce elektromobilů Rivian Automotive, v kterém drží Ford podíl.

Index S&P 500 +0,04 % na 3853,55 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +1 % Energie -4,1 %
Zbytná spotřeba +0,8 % Základní materiály -1,4 %
Komunikační služby +0,3 % Finanční sektor -0,8 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
PACCAR (PCAR) +11 % Devon Energy Corp (DVN) -11 %
Ford Motor (F) +7,1 % EOG Resources (EOG) -7,2 %
Cummins (CMI) +6,4 % Apache Corp (APA) -7,0 %
Enphase Energy (ENPH) +5,9 % Occidental Petroleum Corp (OXY) -6,4 %
BorgWarner (BWA) +5,0 % United Airlines Holdings (UAL) -6,1 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.