Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Zámoří koriguje včerejší růsty, dlouhodobé dluhopisy na historických maximech

03.03.2020 | 19:55 0 Komentářů

Americké akciové indexy po úvodním veselí z promptní reakce Fedu na koronavirus skrze snížení sazeb o 0,5% mimo řádné zasedání, kdy index S&P500 vystoupal nad hladinu 3100 bodů (3136,72 intradenní maximum), se následně indexy poroučely k jihu a nyní již registrují 3% ztráty po včerejším korekčním silném rally.

K rychlému ústupu z dlouhých pozic přispěla i následná slova šéfa Fedu, J. Powella, hovořící o pozorovatelném dopadu nákazy na dílčí segmenty v oblasti cestovního ruchu, stejně tak na globální výrobce, kteří se potýkají s narušeným dodavatelským řetězcem. A trvající eskalace nákazy zvyšuje nejistotu ohledně celkového dopadu na globální ekonomiku. Dnešním snížením sazeb byl ale vyslán signal, že centrální banky jsou (opět) nablízku. Nyní je na řadě ECB. Čekejme trvající volatilitu s výrazným intradenním rozpětím.

Po snížení sazeb logicky prudce posílily dluhopisy napříč splatnostmi, nejvíce ale na kratším konci křivky. Výnos desetiletého dluhopisu pak propadl pod hladinu 1% (aktuálně 0,97%), představující historicky nejnižší výnos dle záznamů Bloombergu! V čele poražených se drží finanční sektor, který při výrazném poklesu tržních výnosů oslabuje o bezmála 4% spolu s informačními technologiemi, eliminující včerejší prudké zisky. Více než 3% ztráty registrují i energetické společnosti (v souhrnu -3,2%). Relativně nejlepší výkonnost pak zaznamenávají sektory pozitivně reagující na pokles sazeb – realitní sektor odepisuje pouhých 0,1%, stejně tak defenzivní divdendové utility odepisují “mírných” 0,6%.

Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu

Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu (zdroj: Bloomberg)

Nejhorší individuální výkonnost v rámci indexu S&P500 pak logicky vykazují finanční a energetické společnosti. Naopak v čele růstu se drží těžař zlata Newmont (NEM +5,9%) na pozadí skokového růstu drahých kovů – zlato posiluje o 2,5% na 1630 USD/oz, stříbro pak roste o 2,1% na 17,09 USD/oz.

Index S&P 500 -2,81 % na 3003,32 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality -0,1 % Informační technologie -3,8 %
Utility -0,6 % Finanční sektor -3,7 %
Nezbytná spotřeba -1,2 % Energie -3,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Newmont Corp (NEM) +5,9 % Charles Schwab Corp (SCHW) -8,6 %
Trane Technologies (TT) +5,7 % SVB Financial Group (SIVB) -8,5 %
Welltower (WELL) +2,3 % Unum Group (UNM) -8,0 %
Vulcan Materials (VMC) +2,1 % Halliburton (HAL) -7,5 %
Lennar Corp (LEN) +2,0 % Hanesbrands (HBI) -7,1 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.