Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Zaměstnanost Kanady v prosinci znovu klesla

09.01.2009 | 16:26 0 Komentářů

Počet nových pracovních míst Kanady v prosinci znovu ubylo, roční přírůstek zaměstnanosti byl v prosinci čyřikrát nižší než ve stejné periodě vloni. Míra nezaměstnanosti je od února na vzestupu. Kanadský statistický úřad (Statcan) uvedl že zaměstnanost nezemědělského sektoru druhý měsíc klesla, v prosinci o 34 tisíc po revidované ztrátě 71 tisíc v listopadu a přírůstku 9,500 míst v říjnu. Listopadový propad byl kvůli sezónním vlivům nejhorší od června 1982.

Výsledek zaostal za očekáváním. Analytické odhady čekaly že globální zpomalení vyvolá pokles zaměstnanosti Kanady o 20 tisíc míst. Od prosince 2007 zaměstnanost Kanady roste o 98 tisíc, 0,6%, což je výrazně slabší tempo než 358 tisíc, 2,2%, ve stejné periodě před rokem. Stavebnictví ztratilo nejvíce míst, 44 tisíc, tento propad kompenzoval přírůstek 9 tisíc v průmyslu a 5 tisíc ve službách..

Počet nezaměstnaných vzrostl o 47tisíc na 1,209 milionů. Míra nezaměstnanosti stoupla o 0,3% na 6,6%.

Bank of Canada v prosinci snížila hlavní úrokovou sazbu o tři čtvrtiny procentního bodu na 1,50% a reagovala na rostoucí nejistoty eskalující globální finanční krize. V říjnu provedla hned dvojí snížení, 8.října o půl procenta a 21.října o čtvrt procenta na 2,25%.

Ekonomové Merrill Lynch Canada čekají že BOC v lednu znovu uvolní sazby o půl procentního bodu a poté opět v březnu o stejnou hodnotu až na 0,50% – nějnižší hladinu v historii centrální banky. Rostou obavy že by HDP 2009 mohl poprvé od roku 1933 klesnout a federální deficit rozpočtu dosáhne 12 až 15 mld dolarů.

Negativní očekávání signalizují klesající ceny na realitním trhu a čísla na trhu práce. Tři klíčové faktory ohrožují kanadskou ekonomiku a zneklidňují ekonomy. Klesající exporty jenž se podílí na růstu ekonomiky z jedné třetiny, přičemž 75% z nich jde do sousedních USA a pád cen komodit kvůli zpomalení poptávky ve světě.

Kanadský premiér Stephen Harper dostal v prosinci svolení guvernérky Michaelle Jeanové a pozastavit do 26.ledna činnost parlamentu. Vládní krize započala jen dva měsíce po předčasných volbách. Harper chce využít čas na přípravu stimulačního plánu a spolupracovat na návrhu rozpočtu.

Bank of Canada v prosinci uvedla že čeká pro letošní rok pouze 0,6% růst ekonomiky tedy výrazně nižší než v pololetní odhad růstu HDP o 1,0%.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.