Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Zákonu zakazujícímu brexit bez dojednané dohody o krok blíže

04.09.2019 | 09:57 0 Komentářů

Včera ještě před oficiálním začátkem schůze dolní sněmovny britského parlamentu ztratil premiér Boris Johnson většinu v zákonodárném orgánu, když člen parlamentu za konzervativce Philip Lee přešel k liberálním demokratům.

V průběhu schůze pak většina dolní komory za podpory 20 rebelujících konzervativců, mezi nimiž stojí například někdejší ministr financí Philip Hammond, odsouhlasila zařazení zákona zamezujícího brexit bez vyjednané dohody na program jednání. Jednat by se o něm mělo dnes od šesté hodiny večerní SELČ až po tom, co Sajid Javid bude reportovat stav veřejných financí. Pokud by zákon  prošel, ještě na něj čeká schvalování v horní komoře britského parlamentu.

Boris Johnson v reakci na podporu zařazení zákonu zamezujícímu „divokému“ brexitu prohlásil, že všechny rebelující členy své strany, kteří zvednou ruku v dnešním hlasování o jeho přijetí, nechá vyloučit ze strany. To by pro tyto členy parlamentu fakticky znamenalo, že se nemohou případných předčasných voleb zúčastnit na kandidátce své vlastní strany.

Téma předčasných voleb je od včerejšího jednání ještě více skloňováno: předseda vlády Jejího Veličenstva prohlásil, že v případě prohlasování zákona bude usilovat o vypsání předčasných voleb. Předseda nejsilnější opoziční frakce Jeremy Corbyn však předčasné volby odmítnul podpořit se svými labouristy. Zákon o vypsání předčasných voleb vyžaduje však získat v dolní komoře britského parlamentu 3/5 většinu.

Boris Johnson po celou dobu argumentuje tím, že kroky parlamentu, který se snaží snížit riziko brexitu bez vyjednané dohody, oslabuje vyjednávací pozici Británie.

Hlavní mluvčí Evropské Komise prohlásila, že evropský exekutivní orgán si stále stojí za tím, že unijní administrativa je ochotná jednat o sporné irské pojistce, ale pouze za předpokladu, že britská strana přijde s návrhem řešení, které by ji mohlo nahradit.

 

Zdroj: BBC, Politico

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.