Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Zájem o US dluhopisy prudce propadl

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

V průběhu toho týdne byly zveřejněny statistiky o amerických státních dluhopisech, které přišly s poměrně překvapivým zjištěním. Zájem ze strany zahraničních investorů o americké obligace v posledním měsíci minulého roku prudce propadl. Mnozí investoři zprávě nevěnovali příliš pozornosti. Bezpochyby ovšem stojí za zmínku.

Recese v posledních dvou letech vedla k dramatickému zhoršení veřejných financí v mnoha zemích, přičemž Spojené státy nebyly výjimkou. Nákladné záchranné programy v kombinaci se stimulačními balíčky způsobily nabobtnání rozpočtového deficitu USA, který v roce 2009 dosáhl 9,9 procent HDP. Oficiální odhady počítají v následujících letech jen s velmi pozvolným zlepšováním situace. Rozpočtový výbor amerického Kongresu očekává, že se do roku 2020 zvýší zadlužení země o 7,4 bilionu dolarů. Suma bezesporu nemalá. V minulosti se největší ekonomika světa vyhřívala na výsluní důvěry zahraničních investorů, kteří považovali její dluhopisy za bezpečnou investici. Celosvětová krize však situaci zcela radikálně změnila. Naplno odhalila slabé kusy stáda (Řecko, Portugalsko, Irsko, Itálie, Španělsko, Island) a zhoršila postavení řady nejrozvinutějších ekonomik, jejichž pozice ve světě byla donedávna považována za neotřesitelnou. První mráčky se začínají stahovat dokonce i nad Spojenými státy.

V posledních měsících se stala ústřední zprávou ovlivňující finanční trhy situace spojená s problémy Řecka. Evropská unie zprvu reagovala poměrně nekompromisně a odmítla hodit potápějící se zemi záchranný kruh. Později své výroky zmírnila a nyní již jedná o pomoci a nápravě. Finanční trhy vnímají situaci velmi negativně. Problémy způsobené fiskální nedisciplinovaností vybraných států se totiž dostavily mnohem dříve, než mnozí očekávali. A s největší pravděpodobností se jedná jen o začátek. V zástupu za Řeckem čeká několik dalších adeptů, kteří si koledují o problémy. Enormní zadlužování v minulosti v kombinaci se špatným stavem veřejných financí si vybírá svou daň. Investoři začínají přehodnocovat postavení jednotlivých zemí ve světě a jejich schopnost splácet své závazky.

Přehodnocování názoru investorů na platební schopnost státu se evidentně nevyhnuly ani Spojené státy. Za jeden z důkazů mohou být považovány i prosincové statistiky, které odhalily největší pokles zájmu zahraničních investorů o dluhopisy USA vůbec. Zahraniční investoři snížili v posledním měsíci roku své pozice v amerických dluhopisech o 53 miliard dolarů. Obligací se začínají zbavovat i největší držitelé amerického dluhu na světě

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.