Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Začátek týdne přinesl výprodej

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Namísto obvyklého přešlapování zahájily evropské trhy týden výprodejem a na konci pondělního obchodování ztrácela většina indexů kolem tří procent . Trhy stahoval dolů energetický sektor a sekundovaly mu i těžařské společnosti. Za propadem stál pokles cen komodit. Olejářské společnosti jako British Petrol, Royal Dutch Shell, BG Group, Tullow Oil nebo Cairn Energy oslabily o 2 až 4%. Výjimkou mezi těžebními giganty byly pouze akcie Anglo American, které nabraly až 6% po zprávě o navrhované fúzi s rivalem Xstrata. Včerejší seance nebyla úspěšná ani pro banky a skromné zisky z minulého týdne odevzdal i sektor výrobců léků. Německý Ifo index rostl již třetí měsíc, přesto trhu k zotavení ani trochu nepomohl.
Podobný propad zažily během včerejšího burzovního dne i americké trhy. Index S&P 500 prudce oslabil (-3%) a dostal se zpět pod hranici 900 bodů. Prodejci měli pod kontrolou průběh celé seance a klesající emise přečíslily stoupající v poměru 10:1. Největší úder utržil finanční sektor a ztratil více než 6%. Přesto se ceny akcií finančních domů nacházejí stále desítky procent nad svými nejnižšími úrovněmi z března, což může představovat prostor pro další výběr zisků. S posílením dolaru proti koši hlavních zahraničních měn, CRB Commodity Index poklesl nejvíce za poslední dva týdny (-2,7%) . Cena červnového kontraktu ropy sklouzla o 3,6% a zavírala na 67,06 dolarech za barel. Ropný kolos Exxon Mobile ztratil 3%. Negativní náladě na trhu nepřidala zpráva, že Světová banka snížila svou předpověď pro vyspělé ekonomiky včetně americké.
Po včerejším závěru amerických a asijských trhů bude postoj investorů dnes ráno velmi opatrný, odpoledne nás čekají US data o prodejích existujících domů. Michal Doležal, Commerzbank

Zdroj: Commerzbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.