Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Za růstem akcií O2 údajně stojí snaha PPF udržet akcie operátora v MSCI, spekuluje tisk

21.10.2016 | 13:56 0 Komentářů

Poslední dva říjnové týdny budou mít velký vliv na složení indexu MSCI Czech Republic. Hospodářské noviny přišly se spekulací, podle které za nedávným růstem O2 může stát snaha PPF držet krok s rostoucími akciemi Monety, která by mohla O2 nahradit.

MSCI složení svých indexů po čtvrtletním rebalancování oznámí 14. listopadu a v platnost vstoupí až 1. prosince, v rozhodování však budou hrát roli poslední dva říjnové týdny. Z těch si totiž MSCI náhodně vybere jeden den, podle kterého bude posuzovat technické parametry, především podíl volně obchodovatelných akcií společností vůči zbytku trhu.

V indexu MSCI Czech Republic jsou v současnosti zastoupeny společnosti ČEZ (47,08% podíl), Komerční banka (43,06 %) a O2 (9,87 %). Analytici předpokládají, že k nim od prosince přibude také Moneta, která by mohla O2 i nahradit, jak si myslí Ilyia Piterskiy z VTB Capital. Ředitel komunikace BCPP, Jiří Kovařík, však pro tisk uvedl: „Domníváme se, že není důvod, aby se akcie O2 v indexu MSCI neudržely a nebyly tam zastoupeny spolu s Monetou. Byla by to dobrá zpráva pro likviditu na pražském trhu.“

Akcie O2 byly do indexu zařazeny loni v listopadu, kdy nahradily Pegas Nonwovens, který tak v indexu vydržel pouhé tři měsíce.

Monetě se na pražské burze daří, za první tři čtvrtletí byla za Unipetrolem druhým nejrůstovějším cenným papírem z indexu PX, ačkoliv na pražskou burzu vstoupila teprve v květnu.

Od svého IPO si tak připsala téměř 30 %, zatímco akcie O2 za stejnou dobu stagnují. Výrazně začaly akcie O2  růst až tento týden. „Mezi investory tak vzniklo podezření, že je někdo nakupuje za PPF ve snaze titul v indexu ubránit. Investoři, kteří toto podezření vyjádřili, nechtějí být citováni,“ píšou dnešní Hospodářské noviny.

Vývoj akcií Moneta Money Bank a O2 Czech Republic od IPO Monety 5. května

Vývoj akcií Moneta Money Bank a O2 Czech Republic od IPO Monety 5. května

Akcie Moneta Money Bank (BAAGECBA) dnes posilují o 1,1 % na 88,35 Kč, O2 (BAATELEC) naopak procento ztrácí a obchoduje se za 237,6 Kč.

Zdroj: Hospodářské noviny

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.