Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Wood Mackenzie: při ceně ropy 40 dolarů je ohroženo pouze 1,6 % světové produkce ropy

12.01.2015 | 10:46 0 Komentářů

Analytici z poradenské společnosti Wood Mackenzie spočítali, že při ceně 40 dolarů za barel ropy se 1,6 % světové produkce dostane do ztráty. A dokonce ani tato cena nemusí spustit ukončení produkce. Aktuálně se ropa Brent obchoduje při ceně 50 dolarů a americká ropa WTI 47,3 dolaru.
Při ceně 40 dolarů přibližně 1,5 mil. barelů za den (bpd) by se negativně promítalo do cashflow firem. Jedná se hlavně o projekty ropných písků v Kanadě. Společnost Wood Mackenzie analyzovala 2,222 ropných ložisek.
Pokud těžba ropy snižuje cashflow firem, tak to znamená, že náklady jsou vyšší než prodejní cena ropy. Podle analytiků z Wood Mackenzie se ani v těchto případech nemusí automaticky jednat o ukončení produkce. První obvyklou reakcí je ropu skladovat v očekávání zvýšení cen ropy v budoucnu. Přičemž ukončení produkce přináší dodatečné náklady, protože ukončení produkce je často komplexní záležitostí.

U ropy z břidlic v USA, která je sledována z hlediska rentability nejvíce, by se mělo jednat až o cenu 30 dolarů, aby se samotná těžba negativně promítala do cashflow firem.

Zdroj: Reuters

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.