Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Weekly: Sentiment na trzích zůstává pozitivní

14.09.2009 | 10:51 0 Komentářů

Minulý týden přinesl sice jen málo ekonomických dat, i to málo však stačilo k tomu, aby se obchodníci chopili znovu příležitosti a pustili opět do nákupu akcií. Ty si jen v USA připsaly téměř pětiprocentní růst a navázaly na dva měsíce trvající růstový trend. Ten zatím drží při životě neutichající příliv pozitivních zpráv, které jedna za druhou potvrzují, že se situace ve světové ekonomice začíná postupně zklidňovat. K tomu velkou měrou přispívají jak fiskální, tak monetární stimuly, které zatím stále ještě jedou na plné obrátky. O tom se mohli přesvědčit obchodníci i v minulém týdnu, kdy byly zveřejněny výsledky americké obchodní bilance. Ta se v červenci propadal do deficitu 32 mld. dolarů, který byl o 5 mld. vyšší, než v předchozím měsíci. Růstu se přitom dočkal jak export, tak především import, který se zvyšoval o více než 7 mld. dolarů. Jedná se tak o další důkaz toho, že americká poptávka, podpořena silným efektem šrotovného, pokračuje v růstu a začíná dopomáhat ke stabilizaci také v ostatních zemích, jako je například Německo a Japonsko.

Růst americké poptávky, která bude ještě několik měsíců podpírána rozsáhlými fiskálními stimuly, proto může dále živit optimismus z pokračující stabilizace v největších světových ekonomikách, obzvláště poté, co centrální bankéři v minulém týdnu dali znovu jasně najevo, že zatím nemají zájem jakkoli zpřísňovat měnovou politiku. Asi nejzřetelněji to pak za ECB řekl Axel Weber, podle kterého by nebylo moudré odstraňovat monetární a fiskální berličky v situaci, kdy se s jejich pomocí učí ekonomika eurozóny teprve stát na vlastních nohou.

I přes sílící optimismus však podle nás stále existuje řada negativních signálů, které jsou vysokým rizikem pro pokračování růstu poté, co efekt fiskální a monetární expanze začne odeznívat. Jedním z největších je přitom špatná situace spotřebitelského sektoru v USA. Ten je v současnosti velmi slabý a pravděpodobně ještě dlouhou dobu se na této skutečnosti nic měnit nebude. Vysoká nezaměstnanost totiž může i do budoucna omezovat chuť amerických domácností utrácet. Ta by navíc měla být podkopávána neochotou amerických bank půjčovat, kterou jasně dokládají červencové výsledky spotřebitelských úvěrů, jež zveřejnil v minulém týdnu Fed. Celkový objem spotřebitelských úvěrů se totiž snižoval o rekordních 21 mld. dolarů a meziročně je níže o více než čtyři procenta, což se naposledy stalo v průběhu druhé světové války. Tento trend navíc bude velmi pravděpodobně pokračovat i nadále a v momentě, kdy ekonomiku Spojených států přestanou podpírat vládní výdaje, může výpadek poptávky dostat do problémů nejen Spojené státy, ale i Evropu a Asii. Až teprve pak se může nadšení obchodníků z probíhající stabilizace rychle proměnit ve zklamání z extrémně nízkého hospodářského růstu, což by mělo pravděpodobně i velmi negativní dopad na chuť investorů dále nakupovat rizikovější aktiva, jakými jsou například akcie.

Více z dnešního Weekly naleznete na našich stránkách ZDE… 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.