Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Walmart pracuje na zvýšení rychlosti a efektivnosti dodávek zboží

09.01.2020 | 12:27 0 Komentářů

Walmart se chystá do boje pro Amazonu nasadit robotické vozíky. Ty by měly výraznou měrou zvýšit rychlost a efektivnost celého dodávkového procesu. První fáze testování již probíhá ve městě Salem na severním pobřeží města Massachusetts.

Walmart se posunul v boji proti svému největšímu konkurentovi Amazon na vyšší úroveň. Vyvinul robotický vozík (Alphabot), které rychle vyhledá požadované položky a doručí je zaměstnancům na odběrném místě, kteří je posléze zabalí a doručí do vozů zákazníků na parkovišti. Někteří analytici označili novou technologii Walmartu za tu nejslibnější během několika posledních let.

Rychlost a efektivnost není silnou stránkou Walmartu. To se ukázalo například na přelomu tisíciletí, kdy prodejce potravin, společnost Webvan, byla schopna dodat objednávku až do domu do 30 minut od jejího objednání. Od pozdějšího zániku firmy Webvan se online nakupování rozvíjelo pomalu s tím, jak lidé stále preferují vyzvednutí svého nákupu osobně.

Nicméně v posledních letech se online nakupování stalo pro Walmart důležitou součástí podnikání a momentálně tak výraznou měrou přispívá k ročním tržbám. Zákazníci si dnes mohou vyzvednout svoji objednávku ve více než 3 000 obchodech, když v roce 2016 to bylo pouze 400. Walmart taktéž nabízí doručení až do domu a momentálně testuje doručení „až do lednice“ v případě, že zákazník není doma.

Současná podoba online-nákupního modelu ve Walmartu často vyžaduje velký počet pracovníků, kteří hledají to správné zboží na skladě a jiní jej zase balí a doručují do vozů zákazníků. Alphabot by do celého procesu měl vnést pořádek. Celkem třicet robotů se momentálně pohybuje ve Walmartu ve městě Salem bez potřeby jakékoliv pomoci a vyzvedávají zboží desetkrát rychleji než lidé. Robot prozatím nemůže doručovat zboží, které rychle podléhá zkáze. To je tedy stále vyzvedáváno zaměstnanci. Navíc Alphabot v současnosti pracuje pouze na 20 % a vyřídí přibližně 170 objednávek denně.

Walmart uvedl, že Alphabot bude jednoho dne schopný doručovat objednávky přímo do vozů zákazníků a vytvořit tak unikátní drive-thru zážitek.

„V rozvoji těchto technologií budeme pokračovat velmi intenzivně,“ uvedl Tom Ward, vice president Walmartu pro digitální operace.

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.