Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Wall Street v poklesech následuje zbytek světa, S&P -1,5%

23.05.2019 | 20:16 0 Komentářů

Americké akciové trhy se připojují k ostatním světovým burzám a klesají. Na vině je rostoucí nervozita a vyhrocenost obchodní valky mezi dvěma nejsilnějšími světovými ekonomikami. Mezi „obvyklé obavy“ z dalších tarifních cel na vybrané výrobky se pomalu začíná mísit problém citelnější a tím je možnost technologické války. Může za to útok americké administrativy a jejích spojenců na jednu z největších technologických firem v Asii Huaweii. To si nenechala až doposud relativně umírněná Čína líbit a přitvrzuje rétoriku. Někteří analytici již začínají věštit dlouhotrvající spor. Goldman Sachs vidí vysokou pravděpodobnost, že jednání skončí ve slepé uličce, japonská Nomura rovnou predikuje, že jednání krachnou a spor vyeskaluje do netušených rozměrů. Uvidíme.

Akciové indexy v USA se i nadále nacházejí relativně vysoko a tak ve světle růstů za posledních 7 let se nynější propady nezdají nijak velké. Žádná drastická panika se zatím nekoná. Jako obvykle však na trh dorazila vyšší volatilita, je patrný přesun do bezpečných přístavů. Posílila cena zlata bezmála o procento. Dluhopisy díky vysoké poptávce stlačují své výnosy. Situaci nepomohla ani serie slabších makrodat jak v USA tak i v Evropě. Do toho všeho ještě doznívá výsledková sezóna za Q1.

Začněme makrodaty. V USA se překvapivě hůře jeví Index nákupních manažerů. Nedobře dopadly zprávy z nemovitostního trhu. Neutrálně vyzněly nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Silných 6% ztrácí i vinou obavy z pokračování obchodních sporů cena ropy (CL) a stahuje tak celý energetický sektor, který je neslabším z celého indexu S&P. Vinou obav z vypuknutí technologické studené války je v silných poklesech i sektor IT. Kde nejhůře dopadají polovodičové firmy jako AMD (AMD -4,45%). Slabý výkon dnes ze stejných důvodů předvádí průmysl.

Z jednotlivcýh společností se nejlepší výkonností díky dobrým výsledkům blýskla oděvní L Brands. Pozitivně byla přijata i čísla zdravotnické Medtronic. Naopak výbuch předvádí IT společnost NetApp, která je nejslabší v celém širokém indexu. Svou ligu proti sentimentu trhu si jede problémy a značnou volatilitou zmítaný výrobce elektroaut Tesla (TSLA +1,1%).

Index Dow Jones -1,59 % na 25365,63 b.
Index S&P 500 -1,6 % na 2810,57 b.
Index Nasdaq Composite -1,96 % na 7598,824 b.

Index S&P 500 -1,6 % na 2810,57 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +0,4 % Energie -3,6 %
Reality +0,1 % Informační technologie -2,2 %
Nezbytná spotřeba -0,4 % Průmysl -2,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
L Brands (LB) +13 % NetApp (NTAP) -10 %
Copart (CPRT) +6,5 % Hess Corp (HES) -8,4 %
Medtronic (MDT) +2,5 % Devon Energy Corp (DVN) -7,1 %
Target Corp (TGT) +2,2 % Noble Energy (NBL) -6,8 %
Synopsys (SNPS) +1,8 % Concho Resources (CXO) -6,5 %

Martin Varecha
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.