Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Wall Street v červených číslech

01.11.2016 | 20:30 0 Komentářů

Americké akciové trhy se po celou seanci obchodují v negativním teritoriu, když Standard & Poor’s 500 aktuálně ztrácí bezmála 0,7% a pohybuje se na úrovni 2 112 bodů.

US trhy se připravují na prezidentské volby a současně také reagují na zlepšování předstihových indikátorů na domácí půdě a ve světě. Podle průzkumu společnosti FiveThirtyEight je pro blížící se americké volby jasným favoritem demokratická kandidátka Hillary Clintonová s pravděpodobností vítězství necelých 74%. Donald Trump však své šance zvýšil a to poté, co FBI otevřelo nové vyšetřování Clintonové ohledně soukromého e-mailového serveru. Tato zpráva dnes trhy velmi znervózněla s negativními implikacemi pro americký dolar, naopak cena drahých kovů se posunula výše.

 Ceny amerických vládních dluhopisů obnovily svůj ráznější pokles, což na druhé straně tlačí vzhůru jejich výnosy. Trh tak opět o něco více věří v růst dolarových sazeb ještě v tomto roce a to vedle pokračujících solidních amerických makrodat i díky příznivým makroekonomickým zprávám z Číny. Předstihové ukazatele naznačují nejlepší kondici druhé největší ekonomiky za poslední 2 roky. Tato vzniklá situace dává velký prostor Fedu pro zvýšení sazeb. Právě v nedávné minulosti nejistota ohledně čínského vývoje a potencionálního vlivu růstu sazeb na něj odradila americkou centrální banku od dřívějšího růstu sazeb. Nyní je v tomto směru již cesta volná. Výnosy 10 letých US Treasuries, které jsou hlavním benchmarkem, se zvedají k 1,86%, což je nejvíce za poslední 4 měsíce. 

Pod silným tlakem negativních zpráv byla ropa, kde je stále aktuální možnost neúspěchu Alžírské dohody na blížícím se zasedání ve Vídni, kde nesouhlasný postoj k omezení produkce vyjádřili země Irák a Irán. Stále je pravděpodobná možnost, že producenti odejdou z listopadového zasedání bez konkrétního rozhodnutí reálná, protože, Irán, Irák, Nigérie, a Libye naznačily, že se možná nezúčastní navrhovaného setkání a o limitech těžby tak vůbec nebudou jednat. Ruský postoj k situaci je nejasný, což vzbuzuje značnou nejistotu. Ropa WTI dnes odepisuje 0,2% a za poslední 3 obchodní dny ztratila již 6%.

Dnes zveřejnila své výsledky přední farmaceutická společnost Pfizer (PFE ), která za 3Q vykázala zisk na úrovni 1,32mld. USD, což je 21 centů na akcii proti loňským 34 centům. Po vyloučení jednorázových vlivů zisk dosáhl úrovně 60 centů proti trhem očekávaných 62 centům. Tržby rostly o 7,9% na 13,05 mld. USD. Vedení společnosti snížilo výhled pro celoroční zisk směrem k 2,38 z předchozích 2,43 USD na akcii. Akcie firmy Pfizer (PFE ) reagují poklesem o -1,8%. 

Nedařilo se také přednímu výrobci spotřební elektroniky SONY ( SNE ), jež vykázal za 3Q tohoto roku meziroční propad o 86% na 4,8 mld. JPY. Výraznou měrou výsledky ovlivnily měnové vlivy. Provozní zisk poklesl o 48% na 45,7 mld. JPY.  Zahrnující 32,8 mld.  JPY z prodeje bateriové divize. Klíčová divize polovodičů vykázala ztrátu 4,2 mld. JPY. Oproti předchozím 34,1 mld. JPY. Pozitivním bodem byla mobilní divize s výrazným zlepšením ze ztráty 20,6 mld. JPY na zisk 3,7 mld. JPY. Akcie SONY oslabují o -2%. 

Za pozornost stojí akcie Pitney Bowes ( PBI ), které se nachází mezi nejvíce ztrácejícími tituly s propadem o více než 17% poté, co společnost revidovala výhled zisku a tržeb na dolní hranici dříve představeného pásma.  

Index S&P 500 -0,68 % na 2111,71 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +0 % Reality -2,1 %
Základní materiály -0,3 % Utility -1,9 %
Finanční sektor -0,4 % Zbytná spotřeba -0,9 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Alcoa Corp (AA) +9,8 % Pitney Bowes (PBI) -18 %
Archer-Daniels-Midland (ADM) +7,3 % L Brands (LB) -8,2 %
Wynn Resorts (WYNN) +4,0 % Southwestern Energy (SWN) -7,9 %
Fidelity National Information Services (FIS) +4,0 % CenturyLink (CTL) -6,1 %
Harris Corp (HRS) +3,9 % Occidental Petroleum Corp (OXY) -5,7 %

Luboš Bedrník, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.