Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Wall Street v červeném, drahé kovy ve výprodeji

04.10.2016 | 20:05 0 Komentářů

Americké akciové indexy se po kladném otevření záhy přesunuly do záporného teritoria, když aktuálně oslabují cca o 0,5%.

Na trhy po předchozím optimismu a posunu na historická maxima doléhají obavy z blížícího se zvyšování úrokových sazeb ještě v tomto roce po posledních vyjádřeních představitelů Fedu podporujících tento krok. Ten je nyní očekáván s 61% pravděpodobností a v předvečer zahájení výsledkové sezóny (příští týden) tak investoři budou předně sledovat data z trhu práce (v pátek) hrající klíčovou roli při rozhodování měnového výboru. Vedle jestřábích komentářů členů Fedu na trhy doléhá odkrytí úvah představitelů ECB o možném zahájení snižování objemu nakupovaných dluhopisů o 10 mld. EUR / měsíc před ukončením programu kvantitativního uvolňování, které je v tuto chvíli cílované na březen 2017, byť ECB nevyloučila jeho možné prodloužení. Po zveřejnění informací své denní zisky ztratil americký dolar vůči euru a obchoduje se opět na hladině 1,12 EUR/USD.

Přestože za daného stavu se jeví spíše nepravděpodobné, že ECB za 6 měsíců utne měnový stimul,  jestřábí poselství z obou stran Atlantiku spustilo výprodeje na „bezpečných přístavech“ – drahých kovech, státních dluhopisech i v dividendových sektorech. Zlato i stříbro propadají na předbrexitové hodnoty – zlato oslabuje o 3% na 1272 USD/oz, stříbro pak dokonce ztrácí 4,6% na 17,87 USD/oz. Výnos amerického dluhopisu se posunul z 1,61 na 1,68%, podobný pohyb vzhůru registrují i evropské bondy.

V rámci S&P500 logicky nejvíce ztrácí defenzivní odvětví s tučnou dividendou v čele s utilitami oslabující přes 2% a prodlužují klesající šňůru na 8 seancí s pohybem na 4 měsíční minima. Hluboko v červeném se ocitá i telekomunikační a realitní sektor. Těžaři drahých kovů pak figurují v přehledu nejvíce klesajících titulů. Naopak vyhlídky růstu sazeb nahrávají bankám, které se pohybují v kladných číslech (souhrnně +0,4%).

Ze zajímavých korporátních zpráv dnech zmiňme (překvapivé) představení špičkových smartfonů Pixel ze stáje internetového giganta Google (GOOG, GOOGL +0,2%) cílované na vlajkové lodě lídra trhu Apple (AAPL +0,5%). Blíží se souboj titánů?

Index S&P 500 -0,54 % na 2149,43 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Finanční sektor +0,4 % Utility -2,1 %
Informační technologie -0,3 % Reality -1,8 %
Zdravotní péče -0,3 % Telekomunikace -1,7 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Alaska Air Group (ALK) +2,7 % Newmont Mining Corp (NEM) -8,5 %
Northern Trust Corp (NTRS) +2,3 % Dr Pepper Snapple Group (DPS) -4,4 %
Bed Bath & Beyond (BBBY) +2,3 % AES Corp (AES) -4,3 %
SunTrust Banks (STI) +2,1 % Freeport-McMoRan (FCX) -3,7 %
Citizens Financial Group (CFG) +2,1 % Dollar Tree (DLTR) -3,7 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.