Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Wall Street v červeném

19.04.2018 | 20:16 0 Komentářů

Americké indexy se od úvodního hvizdu drží v záporném teritoriu v čele s technologickým Nasdaqem který ztrácí bezmála 1%. Nejlépe se naopak vede užšímu indexu DJIA, oslabující o 0,5%.

Trhy zůstávají pod taktovkou výsledkových reportů, které dnes přinesly zklamání ve spotřebitelském sektoru kvůli slabým číslům tabákové společnosti Philip Morris (PM), jejíž akcie ztrácí bezmála 15%, rozpačitě byly přijaty i výsledky předního výrobce drogistického zboží Procter & Gamble (PG -4%). Poklesy gigantů výrazně přispívají segmentu nezbytných statků v rámci S&P500 k nejhorší výkonnosti (-3,5%), nedaří se ani realitám (-2,2%), naopak v kladném se udržuje finanční sektor (+1,1%) v návaznosti na příznivá čtvrtletní čísla spol. American Express (AXP +5,7%) a BNY Mellon (BK +4,2%), udržující se mezi nejvíce rostoucími společnostmi. Jim dopomáhá i růst tržních úrokových sazeb na pozadí rostoucích obav z inflačních tlaků vycházejících z komoditního sektoru v souvislosti s uvalovanými sankcemi a cly. Výnos referenčního 10letého vládního dluhopisu se posunul na 2,91% a rychle se tak přiblížil únorovému maximu (2,95%). Testování těchto úrovní a především pak psychologické hladiny 3% (naposledy krátce viděno na konci r. 2013) by zajisté na trhu zvýšilo napětí a obavy s vyšší citlivostí u zadlužených společností.

Zajímavý vývoj probíhá u ropy, která se nejprve přiblížila metě 70 USD/b (69,56 USD), následně ale otočila a aktuálně se pohybuje u hladiny 68,3 USD/b se ztrátou 0,2%. O poznání hůř si vede zemní plyn, obchodující slabší o 2,8% s posunem na 2,66 USD/mmbtu.  

Vedle zmiňovaných korporací za pozornost dnes stojí i polovodičové společnosti, když řada z nich vykazuje tučné ztráty – Applied Materials (AMAT -6,8%), Lam Research (LRCX -6,6%) po slabém výhledu předního výrobce polovodičových součástek pro producenty spotřební elektroniky – tchaj-wanské spol.  TSMC (TSM -6,6%), doléhající na celý sektor včetně Applu (AAPL -2,8%), který je důležitým odběratelem. Přes 3% ztrácí i Intel (INTC) či bezmála o 5% oslabuje Micron (MU). Odvětví nesvědčí ani rostoucí spekulace o nedokončení dlouho oznámeného převzetí spol.  NXP Semiconductors (NXPI -4,8%) větším hráčem, Qualcommem (QCOM -4,4%) kvůli obstrukcím čínských regulatorních orgánů na pozadí vyhrocené situace mezi USA a Čínou.

Index S&P 500 -0,9 % na 2684,21 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Finanční sektor +1,1 % Nezbytná spotřeba -3,5 %
Telekomunikace -0,3 % Reality -2,2 %
Energie -0,3 % Základní materiály -1,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Snap-on (SNA) +6,5 % Philip Morris International (PM) -16 %
American Express (AXP) +5,7 % Align Technology (ALGN) -8,7 %
WW Grainger (GWW) +5,0 % Altria Group (MO) -6,8 %
Bank of New York Mellon Corp (BK) +4,2 % Applied Materials (AMAT) -6,8 %
KeyCorp (KEY) +3,4 % Lam Research Corp (LRCX) -6,6 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.