Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Wall Street stagnuje poblíž včerejších historických maxim

23.11.2016 | 20:05 0 Komentářů

Po včerejším zdolání historických milníků si americké akcie prozatím berou oddechový čas a po celý den se pohybují kolem otevíracích hodnot. V programu makrodat dnes najdeme důležité informace pro některé dílčí sektory americké ekonomiky. Stavebnictví a realitám neprospěly horší než očekávané údaje o prodejích nebo cenách domů. Naopak pozitivní nálada se drží průmyslu a tradičních odvětví díky zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Maloobchodu pomohla čísla o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Důležitou informací dnes byly zápisky z posledního jednání FEDu, které ukázaly, že většina členů je pro co nejdřívější zvýšení sazeb. Pravděpodobnost zvýšení na prosincovém zasedání je tak téměř stoprocentní. 

V posledních dnech si analytici a komentátoři více všímají rozevírajících se nůžek mezi evropskými a americkými trhy. Zatímco americké indexy jsou na historických maximech. Evropské protějšky se potácejí na 4 letých minimech. Evropa není v kurzu kvůli svým politickým otázkám a stagnující ekonomice. A považme, že ECB ještě stále pumpuje peníze do finančích trhů, zatímco americká centrální banka s tím skoncovala již předloni. Rok 2016 nebude z hlediska evropských obchodníků hodnocen dobře a bude nejhorší od krize 2011. Nabízí se otázka, jestli ve skutečnosti krize nikdy neskončila a nejde o rozvleklý proces úpadku evropského finančního systému v čele s projektem eura.

Vrátímel-li se k americkým společnostem, vídme několik zajímavých pohybů. Velmi dobře si dnes vedou akcie výrobce zemědělské techniky John Deere, který překvapil výhledem zisku pro rok 2017. Změdělství se potýká s problémy a tak je zlepšený výhled velkým překvapením. Zpráva pomohla i konkurentovi Caterpillar Co. (CAT +2,68%). Půdu pod nohama stále více nachází zástupce tradičního odvětví těžařů komodit Freeport-McMoRan, který roste nejvíce za poslední rok a tento měsíc již připsal 60%. Akcie těží z rostoucích cen komodit, především měďi. V problémech dnes najdeme akcie farmakologického giganta Eli Lilly, který oznámil, že nový lék na Alzheimerovu chorobu Solanezumab nepodal ve finální fázi testování očekávané výsledky.

Na měnovém trhu pozorujeme další posilování dolaru na úkor eura. Aktuální kurz se blíží mětě 1,05.

 

Index Dow Jones +0,23 % na 19067,13 b.
Index S&P 500 -0,03 % na 2202,29 b.
Index Nasdaq Composite -0,28 % na 5371,33 b.

Index S&P 500 -0,03 % na 2202,29 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Průmysl +0,7 % Reality -1,1 %
Telekomunikace +0,6 % Utility -0,8 %
Finanční sektor +0,5 % Informační technologie -0,6 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Deere (DE) +11 % Eli Lilly (LLY) -11 %
Freeport-McMoRan (FCX) +7,4 % Urban Outfitters (URBN) -10 %
United Rentals (URI) +3,5 % HP (HPQ) -6,7 %
Tiffany (TIF) +3,2 % Newmont Mining Corp (NEM) -5,5 %
Medtronic (MDT) +3,2 % Biogen (BIIB) -4,1 %

Martin Varecha
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.