Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Wall Street setrval v nejistotě

16.02.2009 | 11:56 0 Komentářů

Wall Street setrval na konci týdne v nejistotě, akcie nedokázaly v pátek posílit navzdory schválení stimulačního zákona a plánu Bílého domu snížit počet soudních exekucí kvůli nepláceným hypotékám. Samotný fiskální stimul je podle názorů některých příliš malý aby dokázal ekonomiku oživit. Pesimismus ještě podpořil únorový průzkum spotřebitelské důvěry.

Zklamáním pro trhy bylo již úterní vystoupení ministra financí Timothy Geithnera který nedokázal podrobně popsat plán záchrany bankovního sektoru. Určité signály možná nabídne schůzka ministrů financí G7 kteří v sobotu diskutovali o nových pravidlech finančních trhů, plánovaných fiskálních stimulech a míře protekcionismu a vlivu finanční krize na nejchudší země.

Hlavní Dow Jonesův index uzavřel nejníže od pozdního listopadu se ztrátou 1,04% na 7,850.41bodu. Pouze tři tituly dokázaly zakončit v pozitivním teritoriu, nejvyšší ztráty zaznamenaly banky JPMorgan Chase a BAC. Za celý týden DJIA odepsal 5%. Širší index S&P 500 klesl o 1% na 826.84bodů, technologický Nasdaq Composite ztratil 0,48% na 1534.40bodů. V průběhu týdne klesl širší index o 4,8% a technologie o 3,6%.

Finanční, surovinový a spotřebitelský sektor zaznamenaly nejvyšší ztráty. Výnosy dluhopisů rostly, dolar posiloval vůči koši měn ze čtvrtečních 85,73 na 86,09, cena zlata klesla o $2,20 na $940,85 za unci. Přední kontrakt lehké ropy se dokázal odrazit z letošních minim o $3,53 na $37,51 za galon avšak za celý týden cena smazala 6,6%. Americké trhy jsou v pondělí uzavřeny z důvodu státního svátku Presidents Day.

Tento týden se budou investoři snažit najít záchytné body o stavu ekonomiky. V úterý podepíše prezident Obama stimulační zákon v Denveru a ve středu obrysy balíčku na pomoc zadluženým domácnostem. Vyjdou čtvrtletní zprávy korporací a současně vyprší lhůta automobilkám GM a Chrysler do kdy měly předložit plán životaschopnosti jinak jim hrozí bankrot. Vystoupí šéf Fedu Ben Bernanke, vyjde zpráva o aktivitě výstavby nových domů průmyslové výrobě za leden, PPI a CPI.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.