Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Wall Street razantně zpevňuje a testuje letošní maxima

12.02.2019 | 20:05 0 Komentářů

Americké akciové indexy registrují solidní zisky v čele s tradičním indexem Dow Jones, posilující o více než 1,5%. Širší S&P500 zpevňuje bezmála o 1,4%, podobně jako technologický Nasdaq.

Trhy reflektují koktejl pozitivních katalyzátorů –  dosažení rámcové dohody demokratů a republikánů v Kongresu USA na podmínkách financování vlády. Téma „shutdown“ tak míří do pozadí. Pozitivně též působí vyjádření prezidenta Trumpa ohledně možného posunutí termínu pro obchodní dohodu s Čínou, nedojde-li k dosažení dohody do stanoveného termínu 1. března a budou-li průběžná jednání směřovat k nalezení akceptovatelného kompromisu obou stran. Další kolo vyjednávání americké administrativy s Čínou právě startuje. Tentokrát v Pekingu s důležitými setkáními ve čtvrtek a v pátek.

Výrazné zisky vykazuje většina sektorů v rámci S&P500 v čele se základními materiály (+2,2%) a bankami (+1,8%). Jediným záporným kontributorem zůstává realitní sektor, oslabující o 0,6%. Solidní růst zaznamenávají i energie, když ropa zpevňuje o 2,3% na 53,6 USD/b po zveřejnění únorových statistik těžby členských zemí OPEC, naplňující dříve uzavřenou dohodu ohledně snížení těžby v čele se Saúdskou Arábií, která omezila těžbu nad rámec svého závazku a kompenzovala tak vyšší těžbu „nedisciplinovaných“ zemí v rámci kartelu. Příznivý den zaznamenává i zemní plyn, posilující o 1,5% na 2,68 USD/mmbtu.

Stranou růstu logicky zůstávají bezpečné přístavy – drahé kovy setrvávají v blízkosti včerejších zavíracích hodnot, dluhopisy pak mírně oslabují napříč splatnostmi.

V rámci jednotlivých korporátních pohybů vypíchněme 14% růst kosmetické spol. Coty (COTY) po zveřejnění záměru největšího akcionáře JAB Holding navýšit stávající 40% podíl až na 60% skrze nákup až 150 mil. akcií za nabízenou cenu 11,65 USD za akcii. V popředí se též drží pojišťovna Brighthouse Financial (BHF) po příznivých čtvrtletních výsledcích. Mezi nejvíce propadajícími firmami pak figuruje farmaceutická spol. Nektar Therapeutics (NKTR -9,3%) po nepřesvědčivých dosavadních výsledcích testovaného léku na léčbu karcinomu močového měchýře. O téměř 9% pak oslabuje výrobce piva Molson Coors Brewing (TAP) po slabších výsledcích a oznámení o revizi účetních výkazů za roky 2016 a 2017 kvůli chybné kalkulaci daňových závazků.

Index S&P 500 +1,37 % na 2746,8 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Základní materiály +2,2 % Reality -0,6 %
Finanční sektor +1,8 % Utility +0,3 %
Průmysl +1,7 % Nezbytná spotřeba +1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Coty (COTY) +14 % Nektar Therapeutics (NKTR) -9,3 %
Brighthouse Financial (BHF) +13 % Molson Coors Brewing (TAP) -8,8 %
IPG Photonics Corp (IPGP) +8,0 % Take-Two Interactive Software (TTWO) -3,8 %
Fluor Corp (FLR) +7,2 % Gilead Sciences (GILD) -3,7 %
Under Armour (UAA) +6,9 % Everest Re Group (RE) -3,3 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.