Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Wall Street podpořila zpáva o pomoci automobilce General Motors

31.12.2008 | 11:55 0 Komentářů

Americké akcie si v úterý připsaly významné zisky poté co americká vláda oznámila že poskytne GMAC financial Services z fondu záchrany úvěr ve výši 5 miliard dolarů a oživila naděje že automobilka General Motors překoná velmi zlé časy. Významná zpráva je pokus jak přibrzdit hlubokou hospodářskou recesi USA a zastínila i negativní úterní ekonomická makrodata. GMAC získala před týdnem statut bankovního holdingu a má tak přístup k úvěrům od centrální banky a tomu přizpůsobit nabídku finančních produktů na automobilovém trhu. V úterý oznámila že bude okamžitě poskytovat finanční služby jistým zákazníkům v pokusu rozhýbat nelikvidní trh.

Hlavní Dow Jonesův index uzavíral se ziskem 2,17% na 8,668.39bodu. Pouze dva komponenty sklouzly do negativního teritoria, Home Depot a Wal-Mart. Akcie GM si připsaly 5,56%. Širší index S&P 500 posílil o 2,44% na 890.63bodů, technologický index Nasdaq Composite vyskočil o 2,67% a zakončil na 1550.70bodu.

Investoři podporovali finanční, polovodičový a surovinový sektor. Odpoledne zveřejnila agentura Conference Board že spotřebitelská důvěra v prosinci klesla na rekordní minimum. Spotřebitelé nejsou ochotni v neklidné době utrácet a maloobchodníci zažili jednu z nejhorších vánočních sezón za posledních několk desetiletí. Zpráva ICSC uvedla že srovnatelné tržby na týdenní bázi meziročně klesly 1,5%. Výrobní aktivita oblaasti Chicaga ale nečekaně zaznamenala první mírný vzestup od srpna.

V zámoří stoupl japonský Nikkei 225 v poslední letošní seanci o 1,28% avšak za celý rok 2008 smazal 42%. Dnes se neobchoduje z důvodu svátků. Evropské akciové burzy rovněž v úterý rostly. Britský FTSE 100 si připsal 1,7%, německý DAX 2,24%, francouzský CAC-40 2,76%.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.