Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Wall Street po včerejším výplachu roste zpět

28.01.2021 | 19:39 0 Komentářů

Americké trhy včera zažily největší výplach za poslední tři měsíce. Včerejší volatilita byla převážně způsobena hromadnými útoky retailových investorů na silně zashortované tituly. Cílem tohoto po sociálních sítích organizovaného nájezdu byly hedgové fondy a snaha je tzv. short squeezovat, tedy tlakem na rychlý růst ceny donutit uzavřít své pozice a ve finále dokupovat téměř za jakoukoliv cenu. A skutečně se jim tento útok podařil. Hlavními figuranty v této hře byly tituly jako GME (Gamestop), AMC Entertainment (AMC) nebo AAL (American Airlines). Dnes proti těmto spekulačním hrám zasáhly brokerské firmy a omezily tyto nájezdy. Objevují se i spekulace o zásahu zákonodárců vedoucím k omezení těchto událostí. Situace se uklidňuje a zmíněné tituly dnes většinou oslabují. Přesto se včera psala historie a tento fenomén jistě ovlivní chování hedge fondů i do budoucna, dříve nedosažitelní tržní hráči mohou dostat za uši od skupiny RobinHood investorů chatujících na redditu.

Pozornost trhu se dnes již vrací ke klasickým kurzotvorným zprávám. Dnešní makrodata se blýskla překvapivým poklesem žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Včera se svými kvartálními čísly prezentovala největší veřejně obchodovaná společnost Apple (AAPL -1,31%). Firma překonala odhady ve všech parametrech a za kvartál poprvé v historii utržila 100 miliard dolarů! Podobně byl na tom Facebook (FB -0,51%), hegemon sociálních sítí se chystá na budoucí souboj právě s Applem. Dalším velkým hráčem prezentujícícm své výsledky byla Tesla (TSLA -2,26%), která potvrdila růst prodejů, ale ziskovost zaostala za očekáváním.

Nejrůstovějším sektorem jsou dnes finanční tituly. Vysoko se drží komunikace a utility. Rostou však všechny sektory. Mírně dnes posílil dolar, výnosy dluhopisů rostly.

Index Dow Jones +1,89 % na 30875,55 b.
Index S&P 500 +2,02 % na 3826,38 b.
Index Nasdaq Composite +1,64 % na 13488,29 b.

Index S&P 500 +2,02 % na 3826,38 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Finanční sektor +2,8 % Energie +1 %
Komunikaèní služby +2,7 % Nezbytná spotřeba +1 %
Utility +2,5 % Zbytná spotřeba +1,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
L Brands (LB) +11 % Lumen Technologies (LUMN) -22 %
ABIOMED (ABMD) +9,0 % ViacomCBS (VIAC) -13 %
A O Smith Corp (AOS) +8,8 % Kroger (KR) -10,0 %
American Airlines Group (AAL) +8,5 % Whirlpool Corp (WHR) -9,8 %
ServiceNow (NOW) +8,1 % Iron Mountain (IRM) -9,4 %

 

Martin Varecha
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.