Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Wall Street po stvrzení 1. fáze obchodní dohody USA a Číny se vrací k mírnému růstu

13.12.2019 | 19:49 0 Komentářů

Závěr týdne na zámořských trzích je jednoznačně pod taktovkou zpráv okolo obchodní dohody mezi USA a Čínou, resp. její částečné verze. Ty měly v průběhu dne protichůdný charakter, když nejprve americký prezident D.Trump popřel včerejší zprávy o dohodě a zchladil optimismus investorů, který byl ještě umocněn pozitivním výsledkem britských voleb s kladnou reakcí na evropských trzích. Následně ale oficiální prohlášení o nalezení shody obou táborů a potvrzení neuvalení dodatečných cel s účinností od 15. prosince posunuly americké indexy na vyšší úrovně a nyní již mírně posilují, směřující (opět) k novým historickým maximům. Zbývá finální formalizace dohody a podpis hlavních protagonistů. Stávající cla ale zůstávají v platnosti, a to pravděpodobně až do doby dosažení úplné obchodní dohody.

Vedle mírného růstu indexů se po včerejším výrazném oslabení do popředí zájmu vrátily i bezpečné přístavy. Solidně zpevňují dluhopisy napříč splatnostmi, když výnos 10letého vládního bondu klesá na 1,83% ze včerejších 1,9%. Na pozadí poklesu tržních sazeb tak dnes v čele růstu logicky figurují na úroky citlivé – dividendové – utility (+0,7%). Slušně si vedou i drahé kovy v čele se zlatem, posilující o 0,5% na 1477 USD/oz.

Ze zajímavých sektorových pohybů dnes vedle utilit zmiňme i více než 0,6% růst informačních technologií, dopomáhající technologickému indexu Nasdaq k novým maximům. Naopak se nedaří realitám či těžařům základních surovin (-0,5%). Navzdory růstu ceny ropy (WTI se ziskem 1,3% balancuje na hladině 60 USD/b.) oslabují i energie (-0,4%).

Z individuálních pohybů vypíchněme elektrárenskou spol. PPL Corp. (PPL), jejíž akcie navzdory sektorovému pohybu dolů zpevňují o více než 6% v návaznosti na výsledky voleb v Británii, které odvrátily hrozbu (nuceného) převzetí britských aktiv společnosti v případě vítězství opozice. V popředí figuruje i softwarová spol. Adobe (ADBE +4,5%) po slušném výsledkovém reportu. Naopak v čele poklesů se nachází kosmetická spol. Coty (COTY -4,1%) po sníženém cíli od Well Fargo na 12 USD z předchozích 13 USD.

Index S&P 500 +0,05 % na 3170,02 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +0,7 % Základní materiály -0,5 %
Informační technologie +0,6 % Reality -0,5 %
Nezbytná spotřeba +0,4 % Energie -0,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
PPL Corp (PPL) +6,1 % Coty (COTY) -4,1 %
Adobe (ADBE) +4,5 % Broadcom (AVGO) -3,9 %
CenterPoint Energy (CNP) +3,7 % Iron Mountain (IRM) -3,9 %
Intuit (INTU) +2,9 % Hanesbrands (HBI) -3,8 %
ServiceNow (NOW) +2,5 % Johnson Controls International (JCI) -3,6 %

 

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.