Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Wall Street otočil do červených čísel

31.05.2016 | 21:00 0 Komentářů

Přední americké indexy nedokázaly udržet úvodní zisky a postupně se ponořily do negativního teritoria v čele s užším indexem DJIA ztrácející 0,7%. Slabší sada makročísel (především chicagský index nákupních manažerů, spotřebitelská důvěra) v kombinaci s „hrozbou“ blížícího se (možného) zvyšování úrokových sazeb na červnovém zasedání vytváří podhoubí pro realizaci krátkodobých zisků. Širší index S&P500 se tak již potřetí v uplynulém půlroce odráží zpět pod hladinu 2100 bodů. Do záporných hodnot se posouvají i komodity v čele s ropou (WTI), která po opětovném krátkém testování hranice 50 USD / barel aktuálně ztrácí 1% s posunem zpět pod 49 USD/b.

Klíčové události jsou na pořadu dne nicméně až v příštích dnech – ve čtvrtek zasedá ECB ohledně nastavení měnové politiky, ve stejný den pak zástupci členských zemí OPEC budou opět jednat o těžebních kvótách. V pátek pak bude zveřejněn květnový report z amerického trhu práce – klíčový pro rozhodování Fedu o dalším zvýšení úrokových sazeb, které je nyní cílováno v následujících 2 měsících s 53% pravděpodobností dle Bloombergu.

V rámci indexu S&P500 se dnes daří defenzivním – dividendovým – sektorům v čele s telekomunikacemi (+0,3%), utilitami a zdravotnictvím (+0,1%). Nejhůře se naopak stojí energetický sektor (-0,7%) pod tíhou zvratu na trhu s ropou. Nutno podotknout, že naopak “září” zemní plyn, posilující o více než 5%. Nedaří se ani sektoru základních materiálů a nezbytných statků (-0,6%).

V čele růstu jednotlivých společností zmiňme rally plynařských firem – Southwestern Energy (SWN) zpevňuje o 5,2%, Chesapeake Energy (CHK) roste o 3,6%, daří se i Range Resources (RRC +3,5%). Naopak v poli poražených se drží producent alkoholických nápojů Constellation Brands (STZ -2,7%) a po analytickém downgradu i producent hnojiv Mosaic (MOS -2,4%).

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.