Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Wall Street (opět) ve výprodejovém módu, Nasdaq -2,4%

12.11.2018 | 19:47 0 Komentářů

Přední americké akciové indexy dnes výrazně oslabují a navazují tak na páteční ztráty v čele s technologiemi, když referenční index Nasdaq odepisuje 2,4% a za poslední 3 seance již ztratil bezmála 5%. Širší index S&P500 se obchoduje o téměř 1,5% slabší při silném prodejním tlaku především v sektoru informačních technologií (-3,1%).

Ten je tlačen dolů především kvůli indexové „jedničce“ – Applu (APPL), ztrácející 4,4% poté, co jeden z dodavatelů komponent, Lumentum Holdings (LITE) snížil výhled kvůli výrazné redukci objednávky u „významného zákazníka“. Akcie Lumentum oslabují přes 30% a od začátku září již odepsaly bezmála 45%. Jde o další indikaci nižšího zájmu o nové produkty Applu a nejistota investorů sráží akcie na nejnižší hodnotu od začátku srpna. Pod tlakem jsou ale i další emise ze stáje „FAANG“ klubu – nedaří se Facebooku (FB -2,5%), potápějící se na 18měsíční minima, přes 2% ztrácí Alphabet (GOOG, GOOGL) či Netflix (NFLX).

Celkově trhu nesvědčí ani posilující dolar, který na páru s eurem „bourá“ letošní minima a posunuje se k hodnotám viděné naposledy loni v červenci (1,124 EUR/USD). Trh tak reflektuje narůstající nejistotu okolo italského rozpočtu, stejně tak přešlapování v otázce brexitu. Výrazné ztráty vykazuje i sektor zbytných statků (-1,7%) či průmyslové společnosti (-1,5%). V zeleném se nachází pouze reality (+0,7%) a ulity (+0,6%).

Zajímavý vývoj je k vidění na ropě. Ta během dne výrazněji zpevňovala a dostala se až nad hladinu 61 USD/b., nyní ale balancuje o dolar níž s krátkým nahlédnutím pod hranici 60 USD/b. po Trumpově vyjádření, aby Saúdská Arábie nesnižovala svojí produkci. Zvýšená volatilita probíhá i na zemním plynu. Prosincový kontrakt krátce překonal hladinu 3,9 USD/mmbtu, kde se naposledy obchodoval v předloňském prosinci. Nyní své zisky ale koriguje při obchodování u 3,76 USD/mmbtu (+1,1%).

Při posilujícím dolaru se nedaří drahým kovům – zlato odepisuje 0,65% na 1201,5 USD/oz, stříbro ztrácí 0,8% s pohybem na 14,04 USD/oz.

Mezi jednotlivými S&P500 korporacemi je živo především na straně ztrát. Nejhůře si vedou akcie výrobce medicínských zařízení na zajištění podpory srdečního oběhu, spol. ABIOMED (ABMD), oslabující o 18% v návaznosti na chladné přijetí výsledků studie ohledně srdeční pumpy Impella. Pod tlakem se ocitly též elektrárenské spol. PG&E (PCG -15%) a Edison International (EIX -11%) kvůli rozšiřujícím se požárům v Kalifornii, kde obě společnosti operují, s potenciálně vysokými škodami. Oba tituly se aktuálně nachází na mnohaletých minimech.

Index S&P 500 -1,48 % na 2739,96 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality +0,7 % Informační technologie -3,1 %
Utility +0,6 % Zbytná spotřeba -1,7 %
Nezbytná spotřeba -0,1 % Průmysl -1,5 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Nektar Therapeutics (NKTR) +6,1 % ABIOMED (ABMD) -18 %
NRG Energy (NRG) +4,4 % PG&E Corp (PCG) -15 %
Coty (COTY) +3,7 % Edison International (EIX) -11 %
Conagra Brands (CAG) +3,1 % Advanced Micro Devices (AMD) -8,9 %
FirstEnergy Corp (FE) +2,9 % Align Technology (ALGN) -8,4 %

Lamač David, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.