Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Wall Street nadále v blízkosti maxim

16.07.2019 | 19:31 0 Komentářů

Americké akciové indexy i přes patrné snahy o výběr zisků setrvávají v blízkosti historických maxim, užší index Dow Jones je dokonce se symbolickým ziskem 0,02% opět překonává. Naopak širší index S&P500 i technologický Nasdaq aktuálně mírně ztrácí (cca 0,2%). Přesto sentiment nadále zůstává příznivý a tržní zakolísání jsou prozatím spíše jepičího charakteru. Takový obrázek poskytuje i dnešní seance, kdy po slovech prezidenta Trumpa ohledně “možnosti uvalení dodatečných cel na čínské importy, pokud bude chtít“ se indexy posunuly výrazněji do záporu, následně ale byla většina ztrát vymazána. S ohledem na skutečnost, že jednání politických špiček USA a Číny budou tento týden pokračovat, trh Trumpovu výhružku bere už spíše jako rétorické cvičení.

Výsledkové reporty – především od významných bank – dnes vyzněly smíšeně – po solidních číslech dnes posilují o více než 1% akcie Goldman Sachs (GS) a posunují se na 8měsíční maxima, v kladném poli se po rozpačitém začátku v návaznosti na čtvrtletní report pohybují i akcie JP Morgan Chase (JPM +0,6%). Naopak kvartální výsledky zklamaly akcionáře Wells Fargo (WFC). Titul oslabuje bezmála o 3% a rychle se opět přibližuje mnohaletým minimům. Navzdory solidním číslům též klesají akcie největšího výrobce produktů pro zdravotní péči Johnson & Johnson (JNJ -1,4%), když výsledky zastiňuje probíhající azbestová kauza u dětského pudru.

Zajímavý vývoj dnes probíhá u energií – dramaticky oslabuje zemní plyn (-4%), stejně tak ale i ropa (-3,8%), která rychle sestupuje z 2měsíčních maxim, reagující na zprávy o ochotě Iránu usednout k jednacímu stolu s USA ohledně íránského jaderného programu, zmírňující napětí na ropném trhu. Současně ropě nepomáhá i postupná obnova výroby v mexickém zálivu po odeznění bouře Barry. Logicky jsou tak pod největším tlakem energetické společnosti mezi sektory indexu S&P500, oslabující o 0,9%. V závěsu pak figurují informační technologie (-0,7%). Jim nepomáhají zprávy o rychlém odlivu investorů ze sektoru u klientů banky Bank of America po silném růstu od začátku roku. Naopak daří se průmyslovým společnostem (+0,8%) a težařům základních surovin (+0,7%).

Na korporátní úrovni si nejlépe v rámci S&P500 stojí akcie logistické spol. JB Hunt Transport Services (JBHT +6,2%) po solidních čtvrtletních výsledcích, které firma reportovala včera po zavření trhu. Naopak nejvíce oslabují akcie paměťového výrobce Western Digital (WDC -5,3%), patrně pod vlivem výběru tučných zisků, když titul od poloviny června posílil o úctyhodných 50%.

Index S&P 500 -0,18 % na 3009,01 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Průmysl +0,8 % Energie -0,9 %
Základní materiály +0,7 % Informační technologie -0,7 %
Komunikační služby +0,1 % Utility -0,6 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
JB Hunt Transport Services (JBHT) +6,2 % Western Digital Corp (WDC) -5,3 %
United Airlines Holdings (UAL) +3,2 % Cimarex Energy (XEC) -4,9 %
LyondellBasell Industries (LYB) +3,2 % CarMax (KMX) -3,5 %
Alaska Air Group (ALK) +3,0 % Apache Corp (APA) -3,5 %
Whirlpool Corp (WHR) +3,0 % Electronic Arts (EA) -3,2 %

David Lamač
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.