Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Wall Street maže páteční zisky, Nasdaq -1,1%

17.05.2021 | 19:33 0 Komentářů

Americké akciové indexy umazávají páteční zisky v čele s technologickým Nasdaqem, který aktuálně ztrácí přes 1% a právě sektor informačních technologií (-1,5%) a komunikačních služeb (-1,4%) dominuje odvětvovým poklesům v rámci indexu S&P500, když na trhu je nadále zřetelná valuační opatrnost na pozadí obav z inflačních tlaků. V tomto kontextu bude zajímavé sledovat výstup ze zasedání Fedu, který bude zveřejněn tuto středu ve 20h s indikací dalšího směřování měnové politiky v kontextu zvyšující se inflace.

Navzdory poklesu trhu dnes solidně zpevňuje energetický sektor (+1%) při růstu ropy (+1,2%) a především zemního plynu (+6,2%), posunující se na 3měsíční maxima. Slušný zisk vykazují i producenti základních materiálů (v souhrnu +0,5%).

Zajímavým vývojem prochází drahé kovy, které od začátku 2. čtvrtletí vytrvale rostou. Zlato si připisuje 1,3% s posunem na 1866,4 USD/oz, znamenající více než 4měsíční maximum při pohybu nad technickou hladinu 200denního průměru. K lednovým maximům se přibližuje též stříbro (+2,6%) při návratu nad 28 USD/oz. Od konce předchozího kvartálu již zpevnilo o více než 15%, „konzervativní“ zlato pak přidalo přes 9%.

Mírný pokles dnes registrují dluhopisy napříč splatnostmi. Výnos referenčního 10letého státního bondu osciluje okolo páteční zavírací hodnoty, tj. 1,64%.

Ze zajímavých individuálních pohybů S&P500 konstituentů zmiňme více než 6% růst výrobců paměťových médií Seagate (STX) a Western Digital (WDC) těžící z vysoké poptávky z „krypto světa“, především pak ze strany těžařů méně známé krypto měny Chia, využívající při těžbě kapacitu pevných disků nikoliv výkon grafických karet. V čele poklesů se naopak drží mediální spol. Comcast (CMCSA -5,7%), reagující na zprávy o námluvách mediální spol. Discovery (DISCA / DISCB / DISCK) s AT&T (T), resp. mediální divizí WarnerMedia, a spekulacích o možné protinabídce spojení NBC (divize Comcastu) právě s WarnerMedia. Na tomto kolbišti bude ještě živo a je patrné, že mediální hráči zařazují proti konkurentům Netflix (NFLX -1,6%) či Disney (DIS -2,6%) vyšší rychlost.

Index S&P 500 -0,66 % na 4146,14 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +1 % Informační technologie -1,5 %
Základní materiály +0,5 % Komunikační služby -1,4 %
Zdravotní péče +0,1 % Zbytná spotřeba -0,8 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Seagate Technology (STX) +6,4 % Comcast Corp (CMCSA) -5,7 %
Western Digital Corp (WDC) +6,1 % Enphase Energy (ENPH) -4,3 %
Discovery (DISCK) +4,2 % Charter Communications (CHTR) -4,3 %
Cabot Oil & Gas Corp (COG) +3,3 % Discovery (DISCA) -4,2 %
Hanesbrands (HBI) +3,2 % Albemarle Corp (ALB) -4,2 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.