Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Wall Street dokázal udržet zisk dík podpoře bankám, technologiím

19.01.2009 | 12:01 0 Komentářů

Americké akcie uzavíraly v pátečním volatilním obchodování výš, finanční sektor se nedokázal z počátečního propadu zotavit kvůli rostoucím obavám že stát nebude schopen finanční systém zachránit. Na mušce byly čtvrtletní výsledky hospodaření Citigroup a Bank of America a oba s nečekaně vysokou ztrátou. Navíc výkonnost amerického průmyslu v prosinci opět klesla a zaostala za očekáváním.

Sentiment pomohl zlepšit výsledek Intel. Čipový gigant sice oznámil meziroční pokles čistého zisku o 90%, výledek ale předčil odhady Wall Street. Hospodaření farmaceutické společnost Gentech nenaplnil očekávání. Růst cen ropy podporoval energetické společnosti. Hrozby zhoršujícího se ekonomického prostředí ještě umocnily zprávy o dalším propouštění ve společnostech AMD nebo Pfizer.

Americká vláda ráno oznámila že částečně převezme Bank of America a bude garantovat ztráty za 118 miliard dolarů poté co vykázala první čtvrtletní ztrátu za 17 let. Akcie Citigroup klesly na nová minima poté co oznámila hlubokou ztrátu a plánuje rozdělit společnost na dva samostatmé subjekty. Ve sdělení vlády zaznělo že bude garantovat ztráty obou ústavů za více jak 400 miliard dolarů.

Hlavní Dow Jonesův index zakončil se ziskem 0,84% na 8,281.22bodů. Šest z třicítky blue chips uzavíralov negativním teritoriu včele s bankami BAC(-13,7%), Citi(-8,6%) a JPMorgan Chase(-6,2%). Širší index S&P 500 si připsal 0,76% na 850.12bodů, technologický Nasdaq Composite vyskočil o 1,16% a zavíral na 1529.30bodu. Za celý týden DJIA klesl o 3,7%, SPX o 4,5%, technologický Nasdaq smazal 2,7%.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.