Čtvrtek 21. října. Svátek má Brigita.

Wall Street částečně umazal úvodní tučné ztráty

06.05.2019 | 19:54 0 Komentářů

Americké akciové indexy částečně smazaly ztráty z úvodu seance, přesto zůstávají hlouběji v červeném poli v čele s technologickým Nasdaqem, ztrácející 1%. Jen mírně lepší bilanci pak vykazují širší index S&P500 (-0,86%) a tradiční index Dow Jones (-0,76%).

Zámořské trhy tak následují záporný vývoj v Evropě a především pak v Číně po víkendových výhružných tweetech amerického prezidenta D. Trumpa na čínské konto o možném brzkém uvalení cel ze současných 10% na 25% s následným možným zahrnutím dodatečného dováženého zboží v objemu až 325 mld. USD, nedojde-li v nebližších dnech k uzavření finální obchodní dohody, což bylo všeobecně očekáváno. Čínská delegace by ale i přes Trumpova slova měla tento týden dorazit do USA dle předchozích plánů a o podmínkách dohody dále jednat. Korekce úvodních ztrát tak v sobě integruje (spekulativní) tezi, že jde ze strany Trumpa pouze o taktický manévr pro připsání kladných politických bodů a obě strany směřují k uzavření dlouho očekávaného paktu.

Opětovná eskalace hrozby obchodní války logicky katapultovala index „strachu“ VIX v úvodu seance na nejvyšší hodnoty od konce ledna, aktuálně se pohybuje u 16 bodů (vs. 12,8b. v pátek). Daří se též bezpečným přístavům – posilují dluhopisy napříč splatnostmi, stejně tak zpevňuje zlato, a to o 0,2% na 1281,5 USD/oz. Růstový obrat je pak dnes vidění u ropy, která i přes úvodní ztráty nyní zpevňuje o bezmála 1% na 62,5 USD/barel. Díky tomuto pohybu se do kladného teritoria v rámci S&P posunul sektor energií (+0,1%), ostatní segmentu prozatím ztrácí v čele se základními materiály (-1,6%), informačními technologiemi (-1,4%) a průmyslovými společnostmi (v souhrnu -1,2%).

V rámci individuálních korporátních pohybů zmiňme na růstové straně 6% pohyb vzhůru kosmetické spol. Coty (COTY +6,1%), navazující na podobný páteční růst po předchozím oznámení výsledku odkupního tendru ze strany největšího akcionáře, JAB investments, který nabyl 150 mil. akcií a navýšil tak svůj podíl ve společnosti na 60%. Na trhu nyní panují spekulace, že s ohledem na vysoký podíl hráčů sázející na pokles akcií (dle Bloombergu jde o 51% akcií free-floatu), by se mohl na daném titulu odehrát tzv. „short squeeze“, tedy rychlé zavírání pozic ze strany těchto spekulantů. V čele růstu figurují i akcie ropné spol. Anadarko Petroleum (APC +4%) po „oslazení“ nabídky převzetí ze strany spol. Occidental Petroleum, mimojiné ve formě navýšení podílu hotovosti na 78% z předchozích 50%  na celé transakci.

Na opačném konci spektra dnes figurují akcie  správce aktiv Affiliated Managers Group (AMG -11%) po reportování výsledků v souladu s očekáváním, investory ale překvapila výměna CEO již po 11 měsících od svého jmenování.

Index S&P 500 -0,86 % na 2920,44 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +0,1 % Základní materiály -1,6 %
Zdravotní péče -0,5 % Informační technologie -1,4 %
Nezbytná spotřeba -0,5 % Průmysl -1,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Coty (COTY) +6,1 % Affiliated Managers Group (AMG) -11 %
Anadarko Petroleum Corp (APC) +4,0 % IPG Photonics Corp (IPGP) -5,2 %
Cigna Corp (CI) +2,6 % Deere (DE) -4,7 %
Tyson Foods (TSN) +2,4 % Stanley Black & Decker (SWK) -4,7 %
CME Group (CME) +2,3 % Fastenal (FAST) -4,7 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.